Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leonard Murialdo, prezbiter
Dziś jest: 30 marca 2020

REGION

Może być burzowo...

niedziela, 12 maj 2019 17:06 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Burze i porywisty wiatr prognozują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Prognozy dotyczą południowego mazowsza oraz województw łódzkiego i świętokrzyskiego. 

IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego stopnia w sumie dla pięciu województw w całym kraju. Obok mazowieckiego, świętokrzyskiego i łódzkiego silnych opadów spodziewać się mogą również mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego i małopolskiego.

W województwie mazowieckim objęte ostrzeżeniem są powiaty: grójecki, białobrzeski, przysuski, radomskiego i Radomia, zwoleńskiego oraz lipskiego. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie opady małego gradu - informuje Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie. 

Jeśli chodzi o województwo świętokrzyskie ostrzeżeniem objęty jest jego cały teren z wyjątkiem powiatów włoszczowskiego i jędrzejowskiego. - Mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h, możliwy niewielki grad - prognozuje Tomasz Knopik z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. 

Burzowo może być również w województwie łódzkim. Tu ostrzeżenie obowiązuje dla powiatów: opoczyńskiego, koneckiego, tomaszowskiego, rawskiego, skierniewickiego, łowickiego, zgierskiego, brzezińskiego, pabianickiego, łódzkiego wschodniego, piotrowskiego, bełchatowskiego, pajęczańskiego, radomszczańskiego, Piotrkowa Trybunalskiego, Skierniewic i Łodzi. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie możliwy grad - informuje Piotr Szewczak z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu. 

Wszystkie wymienione ostrzeżenia obowiązują do około godziny 20.00-21.00. 

Pierwszy stopień ostrzeżenia jest najniższym w trzystopniowej skali. Synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak ostrzegają, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zapraszamy do nas: