Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Pachomiusz Starszy, pustelnik
Dziś jest: Czwartek, 09 maja 2024

REGION

Wstrzymano negocjacje w sprawie budżetu UE

czwartek, 16 maj 2019 14:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Rozmowy na temat nowej perspektywy unijnej zostały zawieszone. Poniżej także informacje na temat: janosikowego, nowej placówce szkoleniowej dla kierowców, czy akcji "Koleją do Kultury".

Negocjacje nad wysokością unijnego wsparcia dla Mazowsza powrócą po zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego - informuje Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. Samorządowiec podkreśla, że do tej pory wypracowano wizję zwiększenia budżetu dla regionów należących do wspólnoty:

Marszałek Struzik liczy, że reprezentacja województwa mazowieckiego będzie miała silny głos w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego:

Europosłowie kolejnej kadencji będą musieli ustalić wysokość unijnego dofinansowania na lata 2021-2027. W kończącej się perspektywie finansowej do naszego regionu trafiło ponad 6 miliardów 200 milionów złotych.

Janosikowe z Mazowsza zabrało równowartość kilkuletnich dopłat z Unii Europejskiej – alarmują samorządowi urzędnicy. Obecnie podatek na rzecz innych województw jest obliczany na podstawie ustawy, która obowiązuje do końca 2019 roku. Regulacje te są niesprawiedliwe dla bogatych regionów – wskazuje dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Marcin Wajda:

Władze Mazowsza systematycznie przypominają się rządowi w sprawie Janosikowego i prezentują swoje postulaty – zaznacza Marcin Wajda.

Obecnie prace nad nową ustawą o Janosikowym trwają w Ministerstwie Finansów. Nowe regulacje powinny zostać przyjęte przed wyborami parlamentarnymi – oceniają urzędnicy z Mazowsza. 

Mazowsze ma nową placówkę szkoleniową dla kierowców. W Modlinie otwarto Mazowieckie Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Obiekt ma służyć także młodzieży w promowaniu bezpiecznych zachowań na drodze. W uroczystym otwarciu placówki wziął udział marszałek województwa mazowieckiego - Adam Struzik.

Koszt inwestycji wyniósł prawie 1 mln zł.

Muzeum Archeologiczne czeka duża rewitalizacja. Placówka zmodernizuje skrzydła północne i wschodnie Warszawskiego Arsenału. W jednym z nich powstanie powiększona przestrzeń wystawowa. Inwestycja pozwoli także stworzyć oddzielną strefę biblioteki naukowej, w której znajdzie się 70 tysięcy woluminów. Prace rozpoczynają się za kilka dni i potrwają do 2022ego roku. Dyrektor Państwowego Muzeum Archeologicznego Wojciech Brzeziński podkreśla, że przebudowa pozwoli zrealizować trzy podstawowe cele dla dalszej pracy placówki:

Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Wiesław Raboszuk zaznacza, że przy okazji inwestycji prowadzone będą dodatkowe prace archeologiczne na terenie Warszawskiego Arsenału:

Przebudowa siedziby Państwowego Muzeum Archeologicznego pochłonie około 33 milionów złotych. Ponad 26 milionów złotych pochodzi z dotacji samorządu Mazowsza.

Z pociągu do teatru albo na koncert. Trwa kolejna edycja programu „Koleją do Kultury”. Akcja Kolei Mazowieckich cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Polega na wzajemnej współpracy spółki transportowej z mazowieckimi ośrodkami kultury.  Na podstawie biletu na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich pasażer otrzymuje rabat na bilet wstępu do partnerskich instytucji kultury – mówi rzecznik przewoźnika Donata Nowakowska.

Przedstawiciele spółki zachęcają kolejne instytucje do przystąpienia do programu – dodaje Donata Nowakowska.

Więcej szczegółów o akcji w kasach biletowych Kolei Mazowieckich albo na stronie internetowej przewoźnika.