Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

REGION

Kongres KGW w Opocznie

niedziela, 19 maj 2019 20:20 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gospodynie wiejskie z województwa łódzkiego przyjechały dzisiaj do Opoczna. Właśnie tu odbył się Wojewódzki Kongres KGW.

Wojewódzki Kongres Kół Gospodyń Wiejskich przeprowadzony został po raz pierwszy. Głównym jego organizatorem był Urząd Marszałkowski w Łodzi. – Kongres jest doskonałą okazja do kultywowania tradycji ludowej regionu – mówi Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Współorganizatorem wydarzenia był Powiat Opoczyński. Przybyłych na kongres gości przywitali starosta Marcin Baranowski i wicestarosta Maria Barbara Chomicz, oboje w tradycyjnych, ludowych strojach.

W kongresie wzięły udział przedstawicielki ponad 80 kół, łącznie blisko 490 osób. Uroczystość otworzyła msza święta odprawiona przez ks. Przemysława Wójcika. Po niej o uruchomionym w ubiegłym roku rządowym wsparciu dla kół mówiła Agnieszka Clarey, dyrektor Departament Promocji Funduszy Europejskich w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

KGW otrzymują wsparcie finansowe i osobowość prawną. I korzystają z tego bardzo dobrze. – To, że serce Polski bije na wsi, wiemy. Ale dzięki działalności KGW, bije jeszcze mocniej – mówiła w Opocznie Joanna Kopcińska, sekretarz stanu w kancelarii premiera, rzeczniczka rządu.

Z kolei poseł Robert Telus, podkreślał przywiązanie gospodyń wiejskich do tradycji i wartości.

Do Opoczna przyjechali także inni parlamentarzyści: Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski. Kongres przeprowadzony został w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Opocznie. Tu regionalnym jadłem częstowały uczestników uroczystości opoczyńskie gospodynie wiejskie.

Tych i innych przysmaków mogli spróbować uczestnicy kongresu, czyli przede wszystkim gospodynie z całego województwa łódzkiego.

Dopełnieniem kongresu były występy artystyczne. Na scenie zaprezentowali się Drzewiczanie i Mali Drzewiczanie. Uroczystość zakończył występ Krystyny Giżowskiej.

Zapraszamy do nas: