Patron dnia: św. Ryszard Pampuri, zakonnik

REGION

Skakali z tysiąca metrów

poniedziałek, 20 maj 2019 15:36 / Autor: Marcin Prejs
Marcin Prejs

Spadochronowa impreza odbyła się Sławnie. Wzięło w niej udział około 70 zawodników.

Zawody spadochronowe w Sławnie przeprowadzone zostały po raz drugi. W imprezie wzięli udział zarówno wojskowi, jak i cywile, wyjaśnia wójt Tadeusz Wojciechowski.

Na placu przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie rozegrane zostały: XXV Wielobój Spadochronowy, VII Wielobój Desantowy oraz zawody spadochronowe o puchar wójta gminy.

Zawodnicy skaczą indywidualnie i zespołowo, wyjaśnia Tomasz Czechowski, prezes 12. oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Łodzi.

Wielobój desantowy, w którym uczestniczą żołnierze to nie tylko skoki. To również bieg przełajowy na dystansie 4 kilometrów, strzelanie z broni długiej i pistoletu oraz pływanie. Same skoki wykonywane były w Sławnie z wysokości tysiąca metrów na spadochronach szybkich i klasycznych.

Rafał Kasica skokami zainteresował się kilkanaście lat temu. Wtedy był to przypadek, teraz ogromna pasja.

Popisom spadochroniarzy w Sławnie przyglądała się publiczność licznie zgromadzona przy Gminnym Ośrodku Kultury.

Imprezie spadochronowej w Sławnie towarzyszyły dodatkowe atrakcje. Najmłodsi mogli skorzystać z pobliskiego placu zabaw i skateparku. Na zakończenie imprezy publiczność mogła również zobaczyć z bliska wojskowy śmigłowiec, a nawet do niego wsiąść.

Po raz czwarty z rzędu VII Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Desantowy o Puchar Dowódcy Generalnego Rodzaju Sił Zbrojnych im. gen. broni Tadeusza Buka wygrała drużyna 1. bkpow. w składzie: ppor. Paweł Ciesielski, sierż. Waldemar Lewandowski, sierż. Łukasz Nowaciński, st. kpr. Tomasz Tomecki, kpr. Marcin Wójcik. Drugie miejsce wywalczyła drużyna Ośrodka Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego z Lężnicy z dowódcą por. Pawłem Banasiakiem, a trzecie drużyna wystawiona przez 9 pr pod dowództwem kpr. Sebastiana Śniadka. Puchar Dowódcy Generalnego RSZ, dyplomy i medale dla żołnierzy, wręczył płk Adam Grela, zastępca szefa zarządu Wojsk Aeromobilnych i Zmotoryzowanych.

Jubileuszowe XXV Spadochronowe Mistrzostwa ZPS w Wieloboju Spadochronowym w kategorii spadochrony klasyczne wygrała po raz drugi z rzędu Bogna Bielecka, drugie miejsce zajął Robert Krawczyk, a trzecie wywalczył Radosław Witczak. Natomiast w kategorii spadochrony szybkie pierwsze miejsce i puchar zdobył również drugi raz z rzędu Jacek Jędrych, drugie miejsce zajął Mariusz Beller, a trzecie Krzysztof Krupiak. Oprócz pucharów, medali i nagród rzeczowych zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali od organizatorów bonus w postaci pokrycia wpisowego na wielobój w przyszłym roku.

W Sławnie rozstrzygnięto również zawody spadochronowe o puchar wójta. Pierwsze miejsce w celności lądowania w klasyfikacji spadochrony klasyczne zajęła Bogna Bielecka, w kategorii spadochrony szybkie zwyciężył Rafał Kasica. Drużynowy skok wygrała reprezentacja 9 pr i otrzymała puchar ufundowany przez wójta gminy Sławno.