Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

REGION

Kolejne ostrzeżenia przed burzami

piątek, 07 czerwca 2019 13:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami. Mogą one wystąpić w dziesięciu województwach, w tym w mazowieckim, świętokrzyskim i łódzkim.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia wydane zostało m.in dla wszystkich powiatów województwa mazowieckiego. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad - informuje Ewa Łapińska z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie.

Burzowo będzie również w Świętokrzyskiem. Jak informuje Ewa Łapińska z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Tu także może wystąpić grad.

Również mieszkańcy większej części województwa łódzkiego mogą spodziewać się burz. - Prognozuje się wystąpienie miejscami burz z opadami deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 70 km/h. Lokalnie grad - informuje Barbara Wrzesińska z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu. Ostrzeżenie nie obowiązuje dla powiatów: wieluńskiego, wieruszowskiego, sieradzkiego, zduńskowolskiego, łaskiego i poddębickiego. 

Pierwszy stopień ostrzeżenia jest najniższym w trzystopniowej skali. Synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak ostrzegają, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Zapraszamy do nas: