Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święte męczennice Perpetua i Felicyta
Dziś jest: Niedziela, 07 marca 2021

REGION

Kąpiel w stertach śmieci

wtorek, 18 czerwca 2019 14:24 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Tylko zbiorniki wodne w Pionkach i Iłży w powiecie radomskim mają status kąpieliska. To miejsce, gdzie można kąpać się bezpiecznie, pod okiem ratowników. A jak jest w innych powiatach?

SANEPID

W sezonie letnim na terenie nadzorowanym przez radomski Sanepid kąpieliska będą funkcjonować tylko w Pionkach i Iłży. W przypadku Stawu Górnego w Pionkach sezon będzie trwał od 24 czerwca do 31 sierpnia, zaś zalewu nadzorowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Iłży od 1 lipca do 30 sierpnia.

- Kontrole przygotowania terenu wraz z infrastrukturą zostaną przeprowadzone przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego. Zostanie zwrócona uwaga na zaplecze sanitarne. Próbki wody do kontroli zostały pobrane w Pionkach 17 czerwca, a w przypadku Iłży stanie się to 25 czerwca - informuje Lucyna Wiśniewska, dyrektor radomskiej stacji Sanepidu:

W powiecie kozienickim bezpiecznie można się kąpać nad zbiornikiem wodnym w Kozienicach, zaś okazjonalnie w Garbatce-Letnisku np. podczas festynu. W powiecie szydłowieckim status kąpieliska posiada akwen wodny w Szydłowcu. Okazjonalnie można się kapać w Chlewiskach i Jastrzębiu. Ten sam status ma również zalew w Toporni w Przysusze. Kąpieli będzie można też zażyć w Pilicy w Białobrzegach.

DOMANIÓW

Od wielu lat dyskutuje się o porządku w okolicach kąpielisk wodnych. Z tym bywa jednak różnie. Domaniów i Jagodno są tego najlepszym przykładem. Zalegają tam sterty śmieci:

Problem jest dosyć złożony – mówi wójt gminy Przytyk Dariusz Wołczyński, który ma plany związane z budową ścieżki rowerowej wzdłuż zbiornika wodnego w Jagodnie a nawet punktów gastronomicznych wraz z wydzieleniem miejsc parkingowych:

Z informacji Wód Polskich wynika, że za sprzątanie terenu przy zbiorniku Domaniów odpowiada Urząd Gminy Przytyk wspólnie z Okręgowym Polskim Związkiem Wędkarskim w Radomiu. - Chcemy w najbliższym tygodniu zorganizować spotkanie z udziałem OPZW w Radomiu i UG Przytyk, żeby omówić kwestie sprzątania i użyczenia gruntów wokół zbiornika Domaniów - mówi Urszula Tomoń, rzecznik prasowy Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w Warszawie.

KONECKIE

W powiecie koneckim status kąpieliska ma tylko zalew w Sielpi. Miejsc zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli jest w naszym regionie nieco więcej m.in. zalew w Jedlni – Letnisko. Dodajmy, że status kąpieliska oznacza, że zgodnie z wymogami unijnymi takie miejsce ma lepszą bazę sanitarną, a ratownicy więcej sprzętu - w tym motorówkę.