Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia:
Dziś jest: 24 października 2020

REGION

Ponad 13 mln zł na drogi

środa, 19 czerwca 2019 11:30 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Za ponad 13 mln zł wybudowanych zostanie niemal 23 km dróg powiatowych i gminnych w regionie radomskim. Dziś wojewoda Zdzisław Sipiera wręczył samorządowcom symboliczne czeki na dofinansowanie zadań. Dofinansowanie pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych.

- Jestem bardzo z tego dumny, że udało się w nowej rozpoczętej w tym roku transzy środków na Fundusz Dróg Samorządowych zwiększyć fundusz na Mazowszu ponad 5-krotnie. To ogromny skok cywilzacyjny. Co robilibyśmy w ciągu 5 lat, robimy w ciągu jednego roku - powiedział wojewoda Sipiera.

Wsparcie wynosi 50 proc. szacowanych kosztów inwestycji. Pieniądze trafią do powiatów: grójeckiego, radomskiego i kozienickiego oraz Warki i Pionek.

Powiat radomski dostał wsparcie na dwie drogi: Kuczki - Kazimierówka - Skaryszew i Radom - Gębarzów - Polany wraz ze ścieżką rowerową. - Obie te drogi już dziś są realizowane. Jesteśmy już dawno po przetargach, wykonawcy są na placu budowy i na koniec sierpnia drogi powinny być odebrane. Możliwe to było dlatego, że przetargi ogłosiliśmy już w styczniu, nie mając 100-procentowej pewności, że te pieniądze dziś dostaniemy, ale zabezpieczając pewne kwoty w budżecie po to, by można było podpisać z wykonawcą umowę. Ogłosiliśmy przetargi w styczniu, kiedy firmy są głodne, kiedy można najtaniej to zadanie wykonać. Na tych dwóch zadaniach zaoszczędziliśmy 3,5 mln zł - powiedział starosta radomski Waldemar Trelka. Starosta dodał, że zrealizowany będzie również trzeci etap odcinka Radom - Gębarzów - Polany. Powiat otrzymał na ten cel 1,5 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Zadanie jest już po przetargu.

Do końca sierpnia przebudowana zostanie droga Głowaczów - Podmieście w powiecie kozienickim.  Starostwo otrzymało ponad 660 tys. zł.  Przebudowywany odcinek ma długość 990 metrów. - Jest to kontynuacja z poprzednich lat. Jest to droga, która łączy nie tylko Głowaczów i Łukawę, ale docelowo Jedlińsk. Jest to bardzo poważna droga, która jest bardzo potrzebna i długo oczekiwana przez mieszkańców - mówi wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki.

 

- Są to środki naprawdę bardzo oczekiwane przez społeczność lokalną. Dzięki tym środkom podniesie się efektywność dróg - dodaje starosta Andrzej Jung.

 

Do 2028 roku wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych ma sięgnąć 36 mld zł. Natomiast na realizację zadań rozpoczynających się w tym roku przewidziano niemal 627 mln zł.