Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

REGION

Bezpieczne wakacje. Interaktywna mapa wypadków drogowych

sobota, 22 czerwca 2019 19:51 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Mazowiecka policja skupia się na trzech obszarach: bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania, bezpieczeństwo podczas wypoczynku i bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

- Ukierunkowujemy działania na kontrole prewencyjne, szczególnie na terenie dworców PKP i PKS, miejscach imprez rozrywkowych, plażach. Będziemy kontrolować miejsca sprzedaży i podawania alkoholu. Skupimy się także na zagrożeniach dla dzieci i młodzieży typu narkotyki, dopalacze, alkohol, pedofilia, rozboje i kradzieże czy pozostawianie dzieci bez opieki dorosłych, szczególnie w miejscach niebezpiecznych - mówi podinsp. Witold Krawczyk, naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Radomiu. Policjanci mają na uwadze także bezpieczeństwo podczas prac na wsi.

Ważne jest bezpieczeństwo w domu, ale także w miejscu wypoczynku. - Nasi policjanci dokonali rozpoznania takowych miejsc, gdzie wypoczynek w formie zorganizowanej odbywa się na terenie garnizonu mazowieckiego i tam będą prowadzić działania prewencyjno-kontrolne. Dokonano także rozpoznania tzw. dzikich kąpielisk, które w tym roku i latach poprzednich były oznaczane tzw. czarnymi punktami - dodaje szef mazowieckiej prewencji.

W 2018 roku  na terenie woj, mazowieckiego utonęło 41 osób ( w tym 17 w wakacje). W tym roku utonęło już 12 osób (stan na 17 czerwca). Statystyki utonięć są bardzo smutne, co skłania do jeszcze aktywniejszej prewencji. Warto zapoznać się z mapą czarnych punktów wodnych. Jest ich w woj. mazowieckim 91. Dwa kolejne doszły w tym roku. Policjanci prowadzą też działania edukacyjne np. akcja "Bezpieczna kąpiel" w Szydłowcu.

Wakacje nie są urlopem od przestrzegania przepisów ruchu drogowego i rozwagi na drodze. 

Na stronach internetowych poszczególnych garnizonów można zasięgnąć informacji, gdzie można skontrolować stan techniczny autobusów, które będą przewoziły dzieci i młodzież na wypoczynek. Policjanci będą również kontrolowali na drogach przewóz dzieci i młodzieży. - Policjanci ruchu drogowego skupią się na kontroli przestrzegania przepisów, dotyczących przewożenia dzieci w pojazdach. Mam tu na myśli odpowiednie zabezpieczenie naszych najmłodszych pociech, stosując foteliki lub inne środki ochrony technicznej - mówi podinsp. Krzysztof Bielecki, z-ca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu

Oczywiście będą kontrole stanu trzeźwości kierowców. - Policja będzie skutecznie eliminować tych, którze będą godzić w bezpieczeństwo na drodze - mówi Krzysztof Bielecki.

Na czas wakacji uruchomiona zostanie specjalna mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. - Na mapie tej będą zamieszczane wszystkie zdarzenia drogowe ze skutkiem śmiertelnym. Nowe punkty będą pojawiały się w kolorze czerwonym, a następnej doby będą zamieniane na kolor czarny. Hasłem przewodnim tego narzędzia jest to, abyśmy wszyscy zadbali o to, aby ta mapa nie stała się czarna - informuje podinsp. Katarzyna Kucharska, rzecznik mazowieckiej policji.

W ubiegłym roku w wakacje doszło w całej Polsce do 592 wypadków śmiertelnych. Na Mazowszu tragiczny licznik zatrzymał się na 61.

W każdy czwartek będzie publikowana informacja na temat faktów i mitów w ruchu drogowym. Jeden z nich to wpływ złych warunków pogodowych na liczbę wypadków. - 76% wszystkich wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym zaistniało w dobrych lub bardzo dobrych warunkach drogowych. Tylko 14% zaistniało wtedy, kiedy było pochmurno, gdy widoczność była gorsza, a 9,4% wszystkich wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym zaistniało podczas warunków drogowych trudnych, kiedy padał deszcz. Prędkość zabija. Dobre warunki drogowe powodują to, że każdy z kierujących mocniej wciska pedał gazu - przekonuje wiceszef mazowieckiej drogówki.

Podinsp. Bielecki apeluje o:

- dobre przygotowanie pojazdu do podróży,

- trzeźwość za kierownicą,

- zapinanie pasów bezpieczeństwa,

- wyeliminowanie rozmów przez telefon podczas jazdy,

- robienie sobie przerw w prowadzeniu auta,

- wcześniejsze sygnalizowanie manewru,

- zwalnianie przed przejściami dla pieszych, niewyprzedanie i nieomijanie pojazdów w rejonie przejść dla pieszych oraz przystanków,

- noszenie okularów przeciwsłonecznych, gdy oślepiające słońce zmniejsza widoczność.