Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci Berard i Towarzysze
Dziś jest: Sobota, 16 stycznia 2021

REGION

Żywa lekcja historii w Kozienicach

sobota, 06 lipca 2019 20:52 / Autor: Kamil Zapora
fot. Kamil Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kozieniczanie wzięli udział w niecodziennej lekcji historii. W ich mieście rozegrany został kolejny mecz w ramach Retro Ligi, czyli projektu, który odtwarza nieistniejące przedwojenne drużyny piłkarskie. W sobotę 6 lipca w Kozienicach Lechia Lwów pokonała WKS Grodno.

WKS Grodno to drużyna gospodarzy odtworzona przez Kozienickie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych, natomiast barwy Lechii Lwów przybrali goście, członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty z Dziorżoniowa. W Kozienicach rozegrali oni czwartą kolejkę Retro Ligi.

Obie drużyny składają się przede wszystkim z piłkarzy amatorów. Mimo to emocje podczas meczu nie były mniejsze niż w czasie spotkań na największych stadionach. Po 90 minuta smakiem zwycięstwa mogli rozkoszować się zawodnicy Lechii, mecz zakończył się bowiem wynikiem 1:2. – Daliśmy z siebie wszystko i udało się. Wywieziemy stąd korzystny wynik mimo, że nie było łatwo – mówił Przemysław Natkański, prezes Grupy Rekonstrukcji Historycznej 58 Pułku Piechoty:

Po sobotnim meczu WKS Grodno spadło z pozycji lidera. Jednak w Retro Lidze to nie wynik jest najważniejszy. – Projekt, w którym bierzemy udział jest nastawiony przede wszystkim na przypomnienie jak wyglądał sport sto lat temu – mówił Mateusz Liszewski, kapitan WKS Grodno. – Jest to dobra zabawa i integracja z drużynami z całej Polski – dodał Patryk Wójcik, również z WKS Grodno:

Ta wyjątkowa lekcja historii była wzbogacona komentarzem Krzysztofa Zająca z Kozienickiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych, który nie tylko relacjonował to co dzieje się na boisku, ale przekazywał inne ciekawe informacje:

Odbiorców plenerowej lekcji historii nie zabrakło:

Zakończenie Retro Ligi planowane jest w październiku.