Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: św. Klemens I, papież i męczennik
Dziś jest: Poniedziałek, 23 listopada 2020

Przysucha

Minister Ardanowski promuje paprykowy patriotyzm

środa, 10 lipca 2019 23:54 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Wybór polskiej papryki to uznanie jakości, ale też postawa patriotyczna. Przekonywał o tym w środę w Potworowie minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister wziął udział w inauguracji kampanii "Wszystkie smaki i kolory papryki, cukinii  i bakłażana". To program Zrzeszenia Producentów Papryki RP, realizowany dzięki wsparciu finansowemu Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Paweł Myziak, V-ce Prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP.

Jan Krzysztof Ardanowski przedstawił w "Dworze Polskim" w Potworowie aktualne programy wsparcia rolników. Chodzi przede wszystkim o program małej retencji, odbiór folii z gospodarstw, program wapnowania gleb czy usuwania azbestu. Minister rolnictwa mówił też o działaniach, mających skrócić dystans między producentem i konsumentem, co ma zwiększyć opłacalność rolnictwa. Zapowiedział również powołanie i istotę funkcjonowania Grupy Spożywczej.

Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił też znaczenie kultury wsi. W tym celu dwa miesiące temu utworzył Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Uczestników spotkania powitał wójt gminy Potworów Marek Klimek.

- To dzisiejsze spotkanie miało kilka celów. Jednym z zasadniczych jest ciągłe promowanie papryki na rynkach krajowych, ale i zagranicznych. Dziś w gospodarce rynkowej musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nawet najlepszy produkt trzeba ciągle promować i ciągle wzbogacać, ciągle podnosić jakość oraz dbać o nowe technologie, bo konkurencja na świecie jest duża. W tej chwili nasza papryka jest jedną z lepszych w Europie i to jest papryka z tego regionu, z czego jestem dumny - podsumował starosta przysuski Marian Niemirski.

- Dziś na pozycji wygranej i dyktującej warunki jest konsument i bardzo dobrze, ale żeby być atrakcyjnym producentem trzeba się zjednoczyć, trzeba się zrzeszać i właśnie to Zrzeszenie Producentów Papryki jest bardzo dobrym pomysłem i drogowskazem jak zrzeszać się, jak dogadywać, jak produkować warzywa, owoce tak, aby zwyciężać, aby odbiorca był zadowolony - powiedział po spotkaniu starosta radomski Waldemar Trelka.

Wójt gminy Odrzywół Marian Kmieciak duże nadzieje wiąże z programem małej retencji. Włodarz gminy ma już gotową dokumentację na taki zbiornik. 

- Bezpieczeństwo produkcji to jest pierwsza sprawa, a druga to pomoc w organizacji, w przetwórstwie. Dobrze byłoby, aby powstał tu zakład, w którym udział mieliby nasi rolnicy - to oczekiwania wójta Potworowa Marka Klimka.

Obecni byli też posłowie: Dariusz Bąk i Andrzej Kosztowniak.

 Dyrektor OT Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie Paweł Smoliński:

Witold Boguta, przewodniczący Funduszu Promocji Owoców i Warzyw:

 Spotkaniu towarzyszył "targ warzywny". Były wspomanie wcześniej papryki, cukinie i bakłażany. Stowarzyszenia kobiece zapraszały natomiast do degustacji potraw z papryki i nie tylko. Okazało się, że możliwości jest mnóstwo. Wszystko zależy od wyobraźni.

Podczas spotkania zaprezentował się zespół Przystalanki z kapelą z Dzielnej.