Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

W walce z piratami i nielegalnymi wyścigami

sobota, 20 lipca 2019 12:35 / Autor: Weronika Chochoł
fot. policja.pl
Weronika Chochoł

Najnowsze radiowozy, wideorejestratory, laserowe mierniki prędkości. W garnizonie mazowieckim swoją działalność rozpoczęła stworzona do walki z piratami drogowymi grupa "SPEED".

Celem grupy jest zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom ruchu drogowego, a także walka z agresywnymi lub szczególnie niebezpiecznymi zachowaniami w ruchu drogowym.

Obok celów policjanci mają również narzędzia. Do dyspozycji działających w grupie SPEED 48 policjantów z 12 jednostek Policji oddano 14 najnowszych radiowozów głównie maki BMW, w tym 11 nieoznakowanych wideorejestratorów. Ponadto do pomiarów prędkości funkcjonariusze będą używać nowoczesnych laserowych mierników prędkości z funkcją zapisu obrazu.

Podobne zespoły powstają w całej Polsce. Policjanci będą patrolować przede wszystkim główne drogi, nawet z pominięciem granic administracyjnych powiatów. Może zdarzyć się także, że w jednym momencie na jednej drodze będzie współpracować nawet kilka patroli w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych.

Zespół SPEED będzie zwracać uwagę głównie na przypadki:

  • przekraczania prędkości,
  • niebezpiecznego wyprzedzania,
  • czynów godzących w bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów,
  • zachowań agresywnych (np. jazda „na zderzak” i wywieranie presji na innych kierujących poprzez zmuszanie ich do określonego zachowania),
  • nielegalnych wyścigów.

- Nie chodzi o to, aby urządzać polowanie na kierowców. Naszym celem jest całkowite wyeliminowanie piratów drogowych z dróg Mazowsza - mówi mł. insp. Jacek Mnich - naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu:

Policjanci z mazowieckiej drogówki nadal przyjmują zgłoszenia o przypadkach niebezpiecznej jazdy na skrzynkę mailową Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .