Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

REGION

IMGW ostrzega przed burzami z gradem

niedziela, 21 lipca 2019 10:36 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Weronika Chochoł/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia wydał IMGW dla prawie całej Polski. Silne burze z gradem mogą wystąpić również w województwach mazowieckim, świętokrzyskim i łódzkim. Niektóre z nich obowiązują już od niedzielnego przedpołudnia. 

Województwo mazowieckie

Jak wynika z prognoz IMGW, niespokojnie może być w całym województwie. W północnej i centralnej części województwa obowiązuje pierwszy stopień ostrzeżenia, natomiast dla powiatów południowych wydano ostrzeżenie drugiego stopnia. To obowiązuje w powiatach: garwolińskim, kozienickim, białobrzeskim, przysuskim, zwoleńskim, lipskim, szydłowieckim i radomskim z Radomiem włącznie.

Jak prognozuje Michał Folwarski z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych w Warszawie mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Ostrzeżenie obowiązuje w niedzielę od godz. 12.00 do 2.00 w nocy.

Województwo świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia. Jak wynika z prognoz Adama Dziedzica z Biura Prognoz Meteorologicznych w Krakowie mogą wystąpić burze z opadami deszczu miejscami od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Miejscami grad.Ostrzeżenie dotyczy wszystkich powiatów i obowiązywać będzie przez całą niedzielę.

Województwo łódzkie

Dla wszystkich powiatów w województwie łódzkim Instytut wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu miejscami od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywami wiatru do 90 km/h. Miejscami możliwy grad - informuje Piotr Szewczak z Biura Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu. Ostrzeżenie obowiązywać będzie od godz. 11.00 do godz. 23.00.

Zielone, żółte i pomarańczowe

Zielony kolor na mapach ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oznacza brak ostrzeżeń. Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznaczone jest kolorem żółtym. Synoptycy przewidują warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Jak ostrzegają, prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne. Należy spodziewać się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwość ich odwołania. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Pomarańczowy kolor oznacza ostrzeżenie drugiego stopnia. Oznacza ono, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne powodujące duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Jak ostrzegają synoptycy IMGW należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Warto również przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować plany do warunków pogodowych.

Ostatni - trzeci stopień - oznaczany jest kolorem czerwonym. Oznacza on , że mogą wystąpić groźne zjawiska meteorologiczne powodujące bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska meteorologiczne lub skutki ich wystąpienia uniemożliwią prowadzenie działalności. Należy być przygotowanym na znaczące zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Synoptycy apelują, by przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia i dostosować swoje plany do warunków pogodowych.

Zapraszamy do nas: