Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Maksymilian Maria Kolbe, prezbiter i męczennik
Dziś jest: 14 sierpnia 2020

Przysucha

Gospodarka wodno-ściekowa wyzwaniem dla gminy Wieniawa

wtorek, 06 sierpnia 2019 13:53 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Przedstawiciele gminy Wieniawa analizują gospodarkę wodno-ściekową, zarówno w zakresie ustalenia niezbędnych do wykonania remontów i prac naprawczych, jak i potencjalnych zadań inwestycyjnych w infrastrukturze wodociągowej i kanalizacyjnej w ciągu najbliższych lat.

Jak informuje wójt gminy Krzysztof Sobczak, w pierwszej kolejności nakładów inwestycyjnych wymagają Stacje Uzdatniania Wody. - W okresach o największym zapotrzebowaniu, obecna infrastruktura nie jest w stanie zabezpieczyć odpowiedniej ilości wody w sieci, stąd w najwyżej położonych miejscowościach, występują okresowe braki w dostawie - mówił wójt Sobczak. Dodaje, że firma realizująca prace z zakresu modernizacji SUW w Skrzynnie kończy przygotowanie projektu, który będzie jednocześnie podstawą do przygotowania postępowania przetargowego i złożenia wniosku o dofinansowanie.

Według Krzysztofa Sobczaka, przyszedł również czas, by poddać wnikliwej analizie koncepcję kanalizacji gminy i przygotować dokumentację projektową z zakresu budowy sieci kanalizacyjnej w kolejnych miejscowościach. Jednak zakres prac uzależniony jest od wyboru systemu oczyszczania. - Obecnie trwają rozmowy pomiędzy samorządami Przytyka, Wolanowa i Wieniawy, w zakresie wspólnej rozbudowy oczyszczalni ścieków w Wólce Domaniowskiej. Jednocześnie chcemy poddać analizie możliwość oczyszczania ścieków z wykorzystaniem oczyszczalni kontenerowych, dedykowanych dla poszczególnych miejscowości. W pierwszej kolejności zaplanowane są projekty kanalizacji Jabłonicy i Zawad oraz Kochanowa, Sokolnik Suchych i Kamienia, z uwzględnieniem podłączenia kolejnych miejscowości, Komorowa Zagórza i Romualdowa w jednym ciągu kolektora sanitarnego. Indywidualnie rozpatrujemy również ten zakres zadań dla Skrzynna, Sokolnik Mokrych, Wydrzyna, Żukowa, Rykowa, Pogroszyna i Korycisk. Pod uwagę brana jest gęstość zabudowy, ukształtowanie terenu, czy warunki geologiczne - powiedział wójt Krzysztof Sobczak, z którym rozmawiał Radosław Mizera:

Zapraszamy do nas: