Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: św. Leonard Murialdo, prezbiter
Dziś jest: 30 marca 2020

Opoczno

Czas na rewizytę

środa, 21 sierpnia 2019 09:23 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

O przysmakach jarocińskich serwowanych na dożynkach w Radlinie oraz o przygotowaniach do obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej mówił w audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna.

Delegacja Gminy Opoczno brała udział w dożynkach jarocińskich. Jarocin to partnerskie miasto Opoczna. W Radlinie, gdzie odbywało się święto plonów, wystąpił na scenie Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej „Tramblanka”. – A Koło Gospodyń w Bukowcu Opoczyńskim serwowało nasze opoczyńskie przysmaki – wyjaśniał na antenie Radia Plus Radom Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. Z kolei jarocinianie częstowali swoimi daniami, wśród których królowały te przyrządzone na bazie ziemniaków. Tomasz Łuczkowski dodał, że opocznianie zostali bardzo ciepło przyjęci na jarocińskiej ziemi. – Burmistrz Jarocina w swoim przemówieniu nawiązał do historii łączącej nasze miasta. Przypomniał, że w czasie wojny Opoczno gościło mieszkańców Jarocina wysiedlonych ze swoich domów – mówił Tomasz Łuczkowski.

Zastępca burmistrza Opoczna poinformował również o przygotowaniach do opoczyńskich dożynek. Te odbędą się w Opocznie 8 września i połączone zostaną z obchodami 40-lecia Miejskiego Domu Kultury. – Dlatego podczas obchodów na opoczyńskiej scenie wystąpi Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”, którego twórca Tadeusz Sygietyński jest patronem naszego domu kultury – wyjaśniał Tomasz Łuczkowski.

Opoczyńskie dożynki rozpoczną się od mszy świętej odprawionej o godzinie 13 w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Po nabożeństwie korowód dożynkowy przejdzie na plac za domem kultury, gdzie przeprowadzona zostanie dalsza część tradycyjnego święta plonów. Już wiadomo, że na dożynki do Opoczna w ramach rewizyty przyjadą goście z Jarocina oraz ze słowackiej Bytčy.

Samorząd gminy Opoczno przygotowuje się również do obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W programie m.in. msza święta odprawiona o godzinie 12 w opoczyńskiej kolegiacie oraz projekcja filmu „Hubal” z udziałem gościa specjalnego i odtwórcy głównej roli Ryszarda Filipskiego. Z kolei 17 września opocznianie będą mogli wysłuchać ciekawych prelekcji oraz obejrzeć film „Katyń” Andrzeja Wajdy. Tu cała rozmowa z zastępcą burmistrza Opoczna Tomaszem Łuczkowskim:

Zapraszamy do nas: