Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Benedykt z Nursji, opat, patron Europy
Dziś jest: 11 lipca 2020

REGION

Przysmaki na dożynkach

poniedziałek, 26 sierpnia 2019 12:12 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Rolnicy gminy Sławno świętowali podczas dożynek. Atrakcji nie zabrakło.

Święto plonów w gminie Sławno przeprowadzone zostało po raz 29. Zgodnie z tradycją dożynki otworzyła msza święta. Po niej barwny korowód dożynkowy przeszedł na plac przy ośrodku kultury. Tu przeprowadzona została część wieńcowa uroczystości.

Przybyłych gości przywitał w Sławnie wójt Tadeusz Wojciechowski. Podkreślił, że gminne dożynki to okazja do pielęgnowania bogatego folkloru ziemi opoczyńskiej.

W tym roku koła gospodyń wiejskich przygotowały 26 stoisk z regionalnymi przysmakami.

Na dożynki do Sławna przyjechał m.in. Grzegorz Wojciechowski, wicemarszałek województwa łódzkiego, który chwalił organizację miejscowego święta plonów.

W uroczystościach wzięli również udział samorządowcy z ościennych gmin. Gminę Opoczno reprezentował wiceburmistrz Tomasz Łuczkowski.

Podczas święta plonów w Sławnie nie zabrakło wieńca dożynkowego uwitego z tegorocznych kłosów.

Uroczystości dożynkowe przeprowadzone zostały na placu przy ośrodku kultury. Teren ten dzięki unijnemu projektowi został wyremontowany. Odnowione zostało również centrum miejscowości. A dzięki odkrytym w pobliskim kamieniołomie skamieniałościom skrzypłoczy sprzed 148 milionów lat, w gminie Sławno powstał również geopark. - Wszystko zaczęło się w 2012 roku od prowadzonych tu badań - mówi Błażej Błażejowski, prof. PAN.

Można było się przekonać o tym także podczas dożynek, gdzie wystawione zostało specjalne stoisko poświęcone odkryciom w kamieniołomie Owadów-Brzezinki. W czasie święta plonów nie zabrakło także występów na scenie. Oprócz miejscowych wykonawców zaprezentowały się tu również zespoły Dystans i Cliver. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało.

Święto plonów w Sławnie zakończyła zabawa ludowa.

Zapraszamy do nas: