Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

REGION

Mirów podziękował za plony (FOTO, VIDEO)

wtorek, 03 września 2019 11:45 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Były to dożynki, obfitujące w tradycyjne smaki i emocjonujące konkursy. W niedzielę za tegoroczne plony podziękowali mieszkańcy gminy Mirów.

Dożynki rozpoczęły się od Mszy Św. w miejscowym kościele parafialnym.  - Dożynki zajmują ważne miejsce w życiu parafii i gminy. Przede wszystkim te spotkania bardzo budują wspólnotę gminną i parafialną - podkreśla ks. Grzegorz Stępień, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Mirowie Starym.

Po liturgii orszak dożynkowy przemaszerował na plac przy pobliskim amfiteatrze. Obśpiewanie wieńców i dzielenie się chlebem to nieodłączny element każdych dożynek. - Gmina jest rolnicza, jednak rolnictwo jest w coraz większym zaniku. Małe gospodarstwa są nierentowne. Młodzież ucieka od rolnictwa. Mamy kilka gospodarstw wielkoobszarowych powyżej 100 ha - powiedział nam o specyfice gminy wójt Artur Siwiorek.

 Dożynki są chwilą oddechu i rozrywki dla zapracowanych rolników, ale też wszystkich innych mieszkańców gminy. - Corocznie dożynki w Mirowie cieszą się dosyć dużą popularnością. Jestem samorządowem, który lubi nowe wyzwania. W tym roku z funduszu Lokalnych Grup Działania zakupiliśmy każdemu sołectwu namiot. Jest ich dziewięć. Pięknie to się prezentuje. Nie lubię powielać tych samych schematów - zaznaczył wójt.

Rzeczywiście bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się sołeckie namioty. Pięknie wyglądały, a przede wszystkim można było skosztować lokalnych wspaniałości. Na stołach były m.in. kluski z pietruszką, kołtuny, kartacze, pazibroda, racuchy, paszteciki, pierogi, krążki, swojski smalec. 

Jury oceniło, że najlepiej prezentuje się namiot Bieszkowa Dolnego.

23 potrawy zostały zgłoszone zostały do konkursu na najsmaczniejsze regionalne danie.

A wygrały trepy...

 Wiele śmiechu dostarczył turniej sołectw. Wśród konkurencji było m.in. młócenie cepami, cięcie drewna piłą ręczną, wyścig pomiędzy belkami słomy, czy rzut kaloszem sołtysa. Wygrało sołectwo Mirów.

 

Nie zabrakło także występów lokalnych muzyków, a wśród nich dziecięcego zespołu "Radosne Nutki".

 

 W dożynkach w Mirowie po raz pierwszy uczestniczył sekretarz gminy Marek Łuszczek. Dożynki jako takie to dla niego jednak żadna nowość. Dobrać dobrze repertuar i nie zaniedbać pięknej części obrzędowej to recepta na udaną imprezę.

A jak dożynki ocenili uczestnicy?

Gwiazdami tegorocznych dożynek byli: Mateusz Mijal, zespół Łukash oraz zespół Playboys. Patronem medialnym imprezy było Radio Plus Radom.

 

Zapraszamy do nas: