Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek
Patron dnia: bł. Joanna Maria de Maille, wdowa WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: Czwartek, 28 marca 2024

REGION

Żółta strefa coraz bliżej

czwartek, 05 września 2019 13:28 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

W gminach sąsiadujących z powiatem opoczyńskim wprowadzona została żółta strefa. To obszar ochronny związany z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.

W województwie łódzkim żółtą strefę wprowadzono m.in. w okolicach Łowicza, Skierniewic i Białej Rawskiej. Jest ona również w powiecie przysuskim, a więc na terenach graniczących z powiatem opoczyńskim. Stąd wzmożone działania służb mające na celu zahamowanie wędrówki wirusa. – Z ASF możemy walczyć na dwa sposoby – wyjaśnia poseł Robert Telus. – Jednym z nich jest bioasekuracja – dodaje.

Drugi sposób to odstrzał dzików. Jak wyjaśnia parlamentarzysta, taki sanitarny odstrzał dzików na terenie województwa łódzkiego prowadzony jest od trzech lat.

Karol Młynarczyk, wicewojewoda łódzki, wyjaśnia, że obecnie na terenie województwa jest około 10 tysięcy dzików. – To nadal za dużo – dodaje.

Tylko w ubiegłym roku na terenie województwa łącznie odstrzelonych zostało kilkanaście tysięcy sztuk dzików, chodzi tu jednak nie tylko o odstrzały sanitarne.

Jak zapewnia Włodzimierz Skorupski, wojewódzki lekarz weterynarii w Łodzi, na terenie województwa cały czas prowadzone są szkolenia dla rolników. Obejmują one także teren powiatu opoczyńskiego, chociaż tu hodowców świń nie ma tak dużo jak w powiecie piotrkowskim.

Żółta strefa w graniczących z powiatem opoczyńskim gminach nie oznacza, że tam wykryty został już wirus ASF. To jedynie obszar ochronny. Przewożenie świń z tego obszaru wiąże się choćby z koniecznością wystawienia świadectwa zdrowia zwierząt. Powodów do paniki więc nie ma, ostrożności jednak nigdy za wiele.