Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

REGION

Coraz większa czerwona strefa ASF

piątek, 06 września 2019 13:32 / Autor: Michał Kaczor
fot. congerdesign/pixabay.com
Michał Kaczor

Czerwona strefa afrykańskiego pomoru świń (ASF) powiększyła się o kolejne gminy. W ten weekend Powiatowy Inspektorat Weterynarii będzie przeszukiwał lasy w poszukiwaniu padłych zwierząt.

Zwoleń, Gózd, Tczów, Jastrzębia, Pionki, Policzna, Garbatka-Letnisko, Gniewiszów, Sieciechów, Promna i Białobrzegi - to gminy z regionu radomskiego objęte czerwoną strefą afrykańskiego pomoru świń (ASF)

W ten weekend będą przeszukiwane lasy w okolicach Pionek i Jedlni-Letniska w poszukiwaniu padłych zwierząt. W akcję oprócz Powiatowego Inspektoratu Weterynarii zaangażują się również koła łowieckie i wojsko.

- Będzie to prowadzone cyklicznie od 7 września. Przeszukiwane będą kompleksy leśne. Prośba do osób, spędzających weekend na spacerach czy grzybobraniu, żeby w przypadku spotkaniu takiej masowej akcji ustąpili miejsca, bo naszym zadaniem jest ewentualne znalezienie padłych zwierząt i usunięcie ich z otoczenia, jako źródła potencjalnego zagrożenia - tłumaczy Grzegorz Zaborski, powiatowy lekarz weterynarii.

- Jeśli ktoś napotka padłego dzika, natychmiast trzeba powiadomić najbliższego lekarza weterynarii - apeluje Waldemar Trelka, starosta radomski.

Przypomnijmy, w sierpniu na terenie byłego zakładu Pronit w Pionkach stwierdzono pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie radomskim. Nosicielem wirusa był padły dzik. Pisaliśmy o tym TUTAJ.