Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: NMP z góry Karmel - szkaplerz karmelitański
Dziś jest: 16 lipca 2020

REGION

Grą i śpiewem chwalili Pana

niedziela, 08 września 2019 13:39 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Muzyka liturgiczna to nie tylko oprawa mszy, to jej integralna część, w której artyści muzyką modlą się do Boga. Mogliśmy się o tym przekonać słuchając efektów trzydniowych warsztatów muzyki liturgicznej w Garbatce-Letnisku.

Jak przyznał prowadzący warsztaty Piotr Pałka, dyrygent i kompozytor, te trzy dni nie były poświęcone tylko na muzykę, był to czas na dzielenie się od strony duchowej. – Oczywiście jest dużo zmagań warsztatowych, ale najważniejsze jest to, co zrobić, żeby śpiew i muzyka stawały się naszą modlitwą – mówił Piotr Pałka:

W Garbatce-Letnisku warsztaty odbyły się już po raz szósty i na pewno nie ostatni. – Dla mnie jako wójta były to pierwsze warsztaty liturgiczne i jestem pod bardzo dużym wrażeniem. Po raz pierwszy uczestniczyło w nich tak wiele osób i jesteśmy już umówieni na kolejny rok – mówiła Teresa Fryszkiewicz, wójt gminy Garbatka-Letnisko:

Inicjatywa warsztatów w Garbatce wciąż się rozwija. - Uczestnicząc w warsztatach liturgicznych w innych miastach poznałem wielu kompozytorów tej muzyki, których postanowiłem zaprosić do nas - mówił Piotr Błazik, inicjator warsztatów w Garbatce:

W tym roku, aby wspólnie ćwiczyć, do Garbatki przyjechało ponad 60 osób z różnych miast Polski. Wszyscy przyznali, że było to dla nich duże duchowe i artystyczne przeżycie. To również okazja dla początkujących muzyków, aby zagrać u boku profesjonalistów. Z kolei doświadczeni wykonawcy podkreślili, że gra z dziećmi też może być dla nich pouczająca:

Warsztaty zaczęły się w piątek 6 września. Podsumowaniem trzech dni pracy był występ uczestników podczas niedzielnej mszy świętej w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Garbatce.

Zapraszamy do nas: