Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

REGION

Udane dożynki w Opocznie

poniedziałek, 09 września 2019 11:43 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Zakończyły się opoczyńskie dożynki. Tradycyjne święto plonów gminy Opoczno uświetnił występ Mazowsza.

Tradycyjne święto plonów rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Granicznej. Stąd korowód dożynkowy przeszedł na plac za domem kultury. Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna, podkreślał, że dożynki to jedna z ważniejszych gminnych uroczystości.

Juraj Babušik, wiceburmistrz słowackiej Bytčy, chwalił organizację opoczyńskich dożynek.

Starostami opoczyńskich dożynek byli Urszula i Piotr Paduchowie z Ostrowa. Przyznają, że trema towarzyszyła im zwłaszcza na początku dożynkowych uroczystości.

Zorganizowane w Opocznie dożynki były okazją do przypomnienia jubileuszu Ceramiki Paradyż. Założona przez Stanisława Tępińskiego firma działa od 30 lat.

Podczas święta plonów uhonorowani zostali rolnicy z terenu gminy Opoczno. Jedną ze statuetek odebrał Andrzej Franczak, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo w Wygnanowie Kolonii.

W czasie dożynek nie zabrakło konkursu na oberka. W rywalizacji zwyciężyli Marianna Telus i Edward Krzysztofik.

Na placu za domem kultury ustawione były także stoiska z regionalnymi potrawami. Jedno z nich wykonały gospodynie z Bielowic. Jak przyznaje Helena Bomba, pracy związanej z przygotowaniem stoiska było sporo.

Plac za domem kultury, gdzie odbywały się imprezy odwiedziły tłumy opocznian.

Punktem kulminacyjnym dożynek był występ Mazowsza. Zespół przyjechał do Opoczna, by w ten sposób uczcić 40-lecie Miejskiego Domu Kultury, przypomina Zdzisław Miękus, dyrektor placówki.

Patronem medialnym dożynek było Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: