Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Anzelm z Canterbury, biskup i doktor Kościoła
Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Kamień, Brzustów
Dziś jest: Środa, 21 kwietnia 2021

Kozienice

Seniorzy z Kozienic rozpoczęli naukę

środa, 11 września 2019 12:26 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Idea nauki przez całe życie zyskuje na popularności w kraju i na świecie. Doskonale wpisują się w nią słuchacze Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Jeden z nich działa w Kozienicach. Jego studenci rozpoczęli dziś kolejny rok nauki.

W środę 11 września miała miejsce uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kozienicach. UTW działa w mieście przy Kozienickim Domu Kultury i w tym roku rozpoczęła się dwunasta edycja. Jak przyznaje Elwira Kozłowska, dyrektor KDK i jednocześnie inicjator Uniwersytetu, zainteresowanie projektem przerosło najśmielsze oczekiwania. – Kiedy dwanaście lat temu tworzyliśmy UTW, marzyliśmy o tym, żeby zgłosiło się chociaż trzydzieści osób – wspomina dyrektor. Przez ponad dekadę wiele się zmieniło. Dzisiaj UTW liczy prawie 600 słuchaczy, którzy mogą korzystać z bogatej oferty. – Oprócz wykładów w każdą środę, na liście zajęć fakultatywnych jest trzydzieści różnych propozycji. Zajęcia: ruchowe, muzyczne, hobbystyczne, pływanie, tenis, czy brydż – wyjaśnia Elwira Kozłowska:

W tym roku wykłady dla seniorów wygłoszą m.in.: Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego, Mirosław Pułkowski – zastępca burmistrza gminy Kozienice ds. technicznych, czy dr Zbigniew Kuźmiuk – europoseł. Natomiast prowadzącym wykład inauguracyjny był dziennikarz radiowy - Paweł Sztompke, który mówił o muzyce kina. – Według mnie jest to temat bardzo ciekawy bez względu na wiek – przyznał Paweł Sztompke. – Wykład będzie wzbogacony dźwiękiem. Odniosę się do różnych filmów dlatego wysłuchamy różnorodnej muzyki – dodał:

Jak się przekonaliśmy, UTW dla wielu słuchaczy to nie tylko cotygodniowe wykłady. To coś znacznie więcej:

Jak zawsze inauguracja nowego roku akademickiego miała podniosły charakter. Rozpoczął go hymn studentów Gaudeamus igitur (łac. „Radujmy się więc”) w wykonaniu Chóru Trzeciego Wieku:

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski i wiceprzewodnicząca rady powiatu Małgorzata Bebelska. Oboje życzyli owocnej pracy przez najbliższe 10 miesięcy i radości z życia. Ci którzy znają Uniwersytet Trzeciego Wieku w Kozienicach wiedzą, że życzenia te mają duże szanse na spełnienie.