Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRYWATKA Z RADIEM PLUS
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

REGION

Dożynki na ziemi kwitnącej wiśni

czwartek, 12 września 2019 14:56 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

W niedzielę w Lipsku odbędą się dożynki powiatowe. Gwiazdą imprezy będzie zespół MIG.

To już 20. dożynki powiatu lipskiego. Rozpoczną się tradycyjnie. O godz. 13 na stadionie miejskim sprawowana będzie Msza Św. dziękczynna za plony. - Dziękujemy za zboże i wszelkie plony. Dziękujemy za postawę rolników w tak naprawdę trudnych czasach dla rolnictwa - mówi starosta powiatu lipskiego Sławomir Śmieciuch.

Po liturgii przyjdzie czas na obrzędy dożynkowe jak wieńcowanie czy dzielenie się chlebem. Rolnicy zostaną odznaczeni medalami "Zasłużeni w rolnictwie". O godz. 16.30 rozpocznie się część rozrywkowa. Wystąpią lokalni artyści. - Chcemy, żeby zaprezentowała się każda gmina. Będzie orkiestra symfoniczna ze szkoły muzycznej w Siennie. Będzie zespół dziewcząt, które śpiewają także poza naszym terenem. Będą ludowe występy. Ze swojej strony chcemy pokazać występ drużyny akrobatycznej "Złota jedenastka". Będą występy osób niepełnosprawnych, gdzie tak naprawdę talent nie ma granicy. Wiem, że te osoby ujmą słuchaczy za serce - mówi starosta. Nie zabraknie konkursów. Będzie też dużo stoisk. - Ok. 20 stoisk kół gospodyń wiejskich, które będą proponowały różne potrawy. Na miejscu będzie mnóstwo smakołyków - zapowiada Sławomir Śmieciuch. Zaprezentowany zostanie również przemysł rolniczy.

Pierwszą gwiazdą dożynek będzie zespół Hit Boyz. O godz. 20 na scenę wyjdzie MIG. Do późnych godzin nocnych potrwa zabawa z didżejem.

Powiat lipski ma charakter typowo rolniczy. Dominują drobne gospodarstwa. Chlubą jest jednak wiśnia. - To jest wiśniowe zagłębie, region, gdzie najwięcej produkujemy wiśni. Mówimy o odroślówce, która tylko na Powiślu jest sadzona. Ta wiśnia jest mniejsza, ma charakterystyczny goryczkowy posmak - mówi starosta lipski.

Dożynkom powiatu lipskiego patronuje medialnie Radio Plus Radom.

Zapraszamy do nas: