Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Tomasz Apostoł
Dziś jest: 03 lipca 2020

REGION

Prezydent Duda w Białobrzegach i Starej Błotnicy

piątek, 13 września 2019 19:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Prezydent Polski Andrzej Duda spotkał się z mieszkańcami Białobrzegów. Wcześniej modlił się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy. W darze dla miejscowego sanktuarium maryjnego przekazał pozłacaną kadzielnicę.

Andrzej Duda przypomniał, że jako kandydat na prezydenta Polski modlił się ojczyznę w sanktuaryjnym kościele w Starej Błotnicy. Oddał także hołd bohaterom przed pomnikiem Pomordowanych i Poległych Żołnierzy Polskich, którzy walczyli w 1939 z niemieckim i sowieckim najeźdźcą oraz Pomordowanych i Poległych Żołnierzy Armii Krajowej, którzy walczyli z niemieckim okupantem w latach 1939-1945:

Andrzej Duda podkreślał, że jego największym marzeniem, od kiedy został kandydatem na prezydenta, było zobaczyć, że Polska zmieniła się na lepsze podczas jego urzędowania. - Żebym mógł na koniec swojej prezydenckiej misji usłyszeć od zwykłej polskiej rodziny, w Białobrzegach czy innym polskim mieście, "proszę pana dziękujemy, bo teraz, kiedy pan kończy, żyje nam się lepiej niż wtedy, kiedy pan zaczynał". Jeżeli to będę mógł usłyszeć, to będzie dla mnie największa nagroda - zapewnił prezydent:

Według Andrzeja Dudy dziś "wielu ludzi krwawi się ciężką pracą po to", żeby Polska wróciła do grona państw dobrobytu. - Wracamy, proszę państwa, i wierzę w to, że także dzięki mądrej polityce realizowanej na szczeblu centralnym będziemy wracali nadal. Chciałbym, żebyśmy utrzymali ten kurs. Ogromnie mi na tym zależy, bo to jest wielka nadzieja, że wreszcie młodzi nie będą widzieli żadnego sensu w wyjeżdżaniu za granicę do pracy, bo tutaj będzie można zarobić przynajmniej podobne pieniądze, jak nie lepsze. Mam nadzieję, ze lepsze - mówił Andrzej Duda:

Andrzej Duda wyraził nadzieję, że uda się wypłacić zapowiadaną trzynastą emeryturę oraz podnieść płacę minimalną. Tłumaczył, że "Polska nie może być państwem taniej siły roboczej":

Wcześniej prezydent Duda modlił się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenie w Starej Błotnicy. W darze dla miejscowego sanktuarium maryjnego przekazał pozłacany trybularz, czyli utensylium liturgiczne służące do okadzania w czasie nabożeństw. - Była to prywatna wizyta prezydenta Polski. Była krótka ale intensywna. Prezydent Duda modlił się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia - powiedział kustosz o. Piotr Urbanek.

Od paulinów, którzy opiekują się błotnickim sanktuarium prezydent Andrzej Duda otrzymał kopię obrazu Matki Bożej Pocieszenia oraz album "Między zawierzeniem a dezintegracją. Koronacja obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Starej Błotnicy 21 VIII 1977 roku".

Wizerunek Maryi koronował w 1977 roku kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież bł. Jan Paweł II. Była to ostatnia koronacja ówczesnego metropolity krakowskiego przed objęciem Stolicy Piotrowej.

Obraz Madonny z Błotnicy wykonano najprawdopodobniej w XVII wieku na deskach lipowych, a zaokrąglenia dodano z drewna sosnowego. Autor wizerunku jest nieznany. Parafia Błotnica należąca do diecezji radomskiej jest jedną z najstarszych parafii na tych terenach. Początki fundacji kościoła w Błotnicy przypadają na przełom XII i XIII w. Dzisiejsza świątynia została wybudowana w XVIII wieku. Od 2000 roku sanktuarium opiekują się ojcowie paulini z Jasnej Góry.

Zapraszamy do nas: