Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jerzy, męczennik
Dziś jest: Środa, 24 kwietnia 2024

Mazowsze

Mazowsze inwestuje w edukację, zdrowie oraz kulturę

poniedziałek, 16 września 2019 15:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

W ostatnim czasie miało miejsce wiele wydarzeń dotyczących rozwoju Mazowsza.

Nakładem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej ukazała się antologia tekstów Prymasa Tysiąclecia poświęconych szeroko rozumianej problematyce uzależnień zatytułowana „Czcigodny Sługa Boży Kardynał Stefan Wyszyński w trosce o trzeźwość Narodu" autorstwa Mariana Piotra Romaniuka.

Publikacja zawiera przemówienia, listy i orędzia kardynała oraz teksty KEP zawierające wytyczne i rozporządzenia dotyczące tej kwestii. Uzupełnieniem jest rozdział zawierający myśli i sentencje prymasa, które zrodziły się jego praktyki duszpasterskiej. Pozycja wpisuje się w działania profilaktyczne Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej – powiedział marszałek województwa, Adam Struzik:

Zdaniem marszałka województwa mazowieckiego poważnym problemem w walce z uzależnieniami jest reklama alkoholu

Zgodnie z najnowszymi danymi przeciętny dorosły Polak wypija ponad 12 litrów czystego alkoholu rocznie. Niestety te wskaźniki wciąż rosną – zwrócił uwagę Adam Struzik

Na Mazowszu z leczenia uzależnień korzysta ok. 60 tys. osób rocznie.

Powraca pomysł podziału Mazowsza. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie województwa obejmującego Warszawę i okolicę oraz województwa mazowieckiego. Lider partii rządzącej tłumaczył, że Mazowsze jako region jest uznawane za bogate, ale te dane są zawyżone przez wyniki bogatej Warszawy.

To jest przedwyborczy temat obozu rządzącego – ocenia marszałek województwa Adam Struzik.

Podział województwa doprowadzi do katastrofy finansowej całego regionu – dodaje Adam Struzik.

Planowane zmiany pozwolą na rozwój Mazowsza – przekonuje radny województwa Wojciech Zabłocki z Prawa i Sprawiedliwości.

Dwa lata temu posłowie PiS zaproponowali powstanie metropolii warszawskiej składającej się ze stolicy i 32 okolicznych gmin. Po proteście samorządowców, przedstawiciele rządu wycofali się z projektu.

Mazowieccy urzędnicy z optymizmem patrzą na statystyki finansowe dotyczące pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku. Dochody województwa są o wiele większe niż planowano. Jeżeli tendencja utrzyma się, to Mazowsze może zakończyć rok z dużą dodatnią zaliczką finansową - tłumaczy skarbnik województwa Marek Miesztalski.

 

Kłopoty pojawiają się przy inwestycjach. Jednak na rozliczanie przyjdzie czas - dodaje Marek Miesztalski.

 

Od lat występują problemy z realizacją niektórych inwestycji - potwierdza radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Prószyński.

Według planu finansowego na ten rok dochody województwa mają wynieść ponad trzy miliardy dwieście milionów złotych.

Sytuacja portu lotniczego w Modlinie jest stabilna, ale nie pozwala na jego rozwój – wskazują przedstawiciele władz Mazowsza. Cały czas przedstawiciele samorządu starają się odkupić udziały od Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze. Obecnie współudziałowcy są przed kolejnymi rozmowami. Nie sprawdziły się zapowiedzi dotyczące wycofania się z Modlina przewoźnika Ryainar - mówi skarbnik województwa, jednocześnie członek zarządu portu Marek Miesztalski.

Przez brak porozumienia współudziałowców port nie może się rozwijać – tłumaczy Marek Miesztalski.

Władze Mazowsza powinny skupić się przede wszystkim na własnych działaniach, a nie patrzeć na innych współudziałowców- ocenia radny Prawa i Sprawiedliwości Michał Prószyński.

To dobre informacje dla mieszkańców Mazowsza. Radni województwa wprowadzili zmiany w tegorocznym budżecie. Więcej pieniędzy będzie między innymi na szpitale oraz instytucje kultury. Korekty zostały wprowadzone ze względu na większe dochody naszego regionu, ale również z powodu problemów przy różnych inwestycjach – tłumaczy skarbnik województwa Marek Miesztalski.

Najwięcej środków popłynie do warszawskich i okolicznych szpitali – zaznacza członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Do mazowieckich instytucji trafi w sumie dodatkowych 30 milionów złotych.