Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Beata Okulińska
Patron dnia: bł. Władysław z Gielniowa
Dziś jest: 25 września 2020

Kozienice

Dziś prom, za kilka lat most (AUDIO, FOTO)

poniedziałek, 23 września 2019 12:48 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

To już pewne. Powstanie most na Wiśle, który połączy powiat kozienicki i garwoliński. Pozytywną opinię o dofinansowaniu inwestycji wydał minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Inwestycja znalazła się w maju wśród rekomendowanych na liście programu "Mosty dla Regionów". Wniosek do programu złożyły cztery samorządy: powiat garwoliński (lider), powiat kozienicki, gmina Kozienice i gmina Maciejowice. Dziś na konferencji prasowej w Antoniówce Świerżowskiej padła już konkretna deklaracja ministra Kwiecińskiego, poparta dokumentem rządowym. - Jako rząd chcemy przeznaczyć środki zarówno na przygotowanie dokumentacji, jak później na realizację inwestycji. Ta inwestycja jest inwestycją zdecydowanie największą.  Chcemy przywrócić most, który tu historycznie istniał i chcemy na to przeznaczyć środki z budżetu państwa. W tej chwili szacowany koszt dla tej przeprawy mostowej to 650 mln zł. W ramach programu jesteśmy w stanie pokryć koszty do 80% kosztów inwestycji. Ważne jest, że finansujemy również przygotowanie tej inwestycji, inaczej niż w pozostałych programach - powiedział minister Jerzy Kwieciński.

W ciągu najbliższych dwóch tygodni wojewoda mazowiecki ma przygotować umowę na dofinansowanie przygotowania dokumentacji inwestycji. - To będzie umowa na przygotowanie dokumentacji, ale ona u nas działa jak promesa na inwestycję. To rozpoczyna historyczny moment powstania tu mostu - zapowiedział minister Kwieciński.

- Dzisiaj po 80 latach od zniszczenia tego mostu podjęliśmy decyzję o finansowaniu. To już kokretna decyzja, która dziś została przekazana samorządom. Można powiedzieć, że nadrabiamy 80 lat zniszczeń jeszcze wciąż wojennych. Bardzo się cieszę. To połączenie dwóch powiatów, które są tak blisko i jednocześnie tak daleko - powiedział szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski.

- Inwestycja długo wyczekiwana. Most bardzo ważny, który połączy południową i wschodnią część województwa, w skrócie Radom z Siedlcami. Inwestycja ważna, ale też potężna - 650 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych na realizację tej inwestycji - powiedział wicewojewoda Artur Standowicz.

Liderem inwestycji po stronie samorządowej jest powiat garwoliński. Starosta Mirosław Walicki:

- Jest to kolejny milowy krok, który przybliża realizację budowy mostu. My w budżecie powiatu zabezpieczamy 1 mln 650 tys. zł na dwa lata, byśmy mogli realizować to zadanie. To jest strategiczna inwestycja. Mieszkańcy po jednej i drugiej stronie Wisły czekali na tę inwestycję kilkadziesiąt lat - powiedział starosta kozienicki Andrzej Jung.

- To szybszy dojazd, rozwój turystyki, kontaktów biznesowych, ale i więzi międzyludzkich - cieszył się burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

- Ten most jest bardzo potrzebny, a dla naszej gminy kluczowy, ponieważ ożywi ją gospodarczo, pozwoli na powstanie różnych przedsiębiorczości, stwarzając też miejsca pracy dla mieszkańców - to oczekiwania wójta gminy Maciejowice Tomasza Kwiatkowskiego.

Całkowity koszt budowy mostu szacowany na jest 650 mln zł. Pierwszy etap to jednak dokumentacja. Ma ona kosztować niemal 29 mln zł.  Rząd przekaże na ten cel 23 mln zł. Praca nad dokumentacją może potrwać 3 lata. Swoją cegiełkę ma dorzucić także samorząd woj. mazowieckiego. Takie deklaracje padały m.in. z ust wicemarszałka Rafała Rajkowskiego. - Program rządowy, w który wchodzimy, zakłada maksimum 80% ze strony rządowej i minimum 20% ze strony samorządowej. Jeżeli w tym pilotażu na starcie będą pełne pieniądze ze strony rządowej, to samorządy na czele z samorządowem Mazowsza na pewno wygospodarują 20% brakujących środków - powiedział radny sejmiku mazowieckiego Tomasz Śmietanka.

Most ma wraz z drogami dojazdowymi mierzyć 1,5 km. Połączy Świerże Górne (gm. Kozienice) i Antoniówkę Świerżowską (gm. Maciejowice). Inwestycje ma strategiczne znaczenie, łącząc na tym odcinku województwo mazowieckie. Mosty w Dęblinie i Górze Kalwarii dzieli bowiem aż 70 km. Mieszkańcy przeprawiają się promem. Kapitanem od ponad 20 lat jest Henryk Plak.

O potrzebie powstania mostu rozmawialiśmy z mieszkańcami ziemi kozienickiej i garwolińskiej.

Warto dodać, że most powstanie w sąsiedztwie spółki Enea Wytwarzanie. Ułatwi tym samym kontakty biznesowe, usprawni komunikację w tym zakresie. To dobra wiadomość także dla pracowników elektrowni w Kozienicach, którzy mieszkają po drugiej stronie Wisły. Wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz:

Konferencja prasowa

Minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński:

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski:

Wicemarszałek Senatu Maria Koc:

Poseł Grzegorz Wożniak:

Wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz:

Starosta garwoliński Mirosław Walicki:

Starosta kozienicki Andrzej Jung:

Burmistrz gminy Kozienice Piotr Kozłowski:

Burmistrz gminy Maciejowice Tomasz Kwiatkowski:

Radny sejmiku woj. mazowieckiego Krzysztof Żochowski:

Radny sejmiku woj. mazowieckiego Tomasz Śmietanka: