Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: święci męczennicy Kosma i Damian
Dziś jest: 26 września 2020

REGION

Gniewoszów: Mocniejsze wały na Wiśle (FOTO)

piątek, 27 września 2019 13:55 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

Zwiększy się bezpieczeństwo powodziowe w powiecie kozienickim, a zwłaszcza w gminie Gniewoszów. Trwa ubezpieczanie lewego brzegu Wisły w Regowie Starym. 

Przypomnijmy, że mieszkańcy tej miejscowości wiele razy ucierpieli w wyniku powodzi, a ostatnio w 2010 roku. Wówczas rozmyta została górna część wyspy na Wiśle i przerwana tama. Część nurtu rzeki skierowała się lewobrzeżną odnogą Wisły znacznie ją poszerzając w kierunku zakrętu wału przeciwpowodziowego w Regowie Starym i dalej w dół rzeki. Nastąpiła erozja brzegu u stopy wału. Było duże niebezpieczeństwo przerwania wału. Dramatyczne chwile wspomina sołtys Regowa Henryk Sadura.

Prace nad umocnieniem wału rozpoczęły się 17 września i mają potrwać do końca listopada. Wykonuje je konsorcjum firm z liderem - Stawecki Holding Sp. z o.o w Kielcach. Inwestycja kosztuje ponad 1 mln 300 tys. zł. Warto dodać, że dokumentacja techniczna i decyzje administracyjne uzyskane były już w 2011 roku, ale inwestycja nie została zrealizowana. Nowa dokumentacja została ponownie opracowana w 2017 roku. 

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca:

 

- Prawie 1,5 mln zł trafia do tego terenu na bezpieczeństwo osób i ich majątku. Mam nadzieję, że będziemy mogli dalej wspierać ten proces. Liczymy też bardzo mocno na współpracę z samorządami, po to aby inwentaryzować te wszystkie problemy i doprowadzić do ich rozwiązania w najbliższym czasie - powiedział poseł Andrzej Kosztowniak.

  

- Byłem kilkakrotnie na wałach w Regowie na zaproszenie pana starosty i pana wójta. Wielka potrzeba. Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców tego regionu, ale tak naprawdę całego naszego województwa. Mam nadzieję, że to nie ostatnia dobra informacja dla powiatów, gmin naszego województwa w ciągu rzeki Wisły. Potrzeby są. Na to będziemy musieli chwilę poczekać. Dobrze, że coś ważnego zaczęło się w tym miejscu dziać - powiedział wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz:

 

- W górnym brzegu najsłabszym punktem jest Regów, który jest realizowany, następnie przesuwając się w dół są Kępeczki, wały Zagożdżonki. To wszystko będzie realizowane - powiedział starosta kozienicki Andrzej Jung.

 

- To bardzo dobry dzień dla gminy Gniewoszów i jej mieszkańców. Inwestycja, o którą staraliśmy się przez bardzo długi okres, w końcu jest realizowana - cieszył się wójt gminy Gniewoszów Marcin Gac.

 

O kolejnych potrzebach w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego powiedział nam starosta Andrzej Jung.