Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: święci męczennicy Andrzej Kim Tae-gŏn, Paweł Chŏng Ha-sang i Towarzysze
Dziś jest: 20 września 2020

REGION

Z Kozienic do Warszawy w godzinę

wtorek, 01 października 2019 17:53 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Jak zapowiedział prezes PKP Ireneusz Merchel, za kilka lat możliwy będzie dojazd z Kozienic do Warszawy pociągiem w przeciągu godziny. Dziś podpisano list intencyjny w sprawie powstania stacji kolejowej w Kozienicach.

W przeciągu kilku lat Kozienice mają zostać połączone koleją z Warszawą i Centralnym Portem Komunikacyjnym. Stacja w Kozienicach powstanie w ramach rządowego programu Kolej+. W początkowej fazie przeznaczono na niego 6 mld złotych. - Są na to pieniądze, jest wola samorządu i PKP – mówił Marek Suski, szef gabinetu politycznego premiera:

Jednym z inicjatorów powstania stacji kolejowej w Kozienicach była poseł Anna Kwiecień. - Kozienice to ważna część regionu radomskiego, który jest dla mnie bardzo ważny – mówiła poseł. - Komunikowanie miasta to niezwykle ważna inwestycja, która daje szansę na rozwój – dodała:

Rozpoczęcie prac możliwe będzie najwcześniej w roku 2023, a czas realizacji to około 2 lat. - w roku 2025 wsiadamy na stacji w Kozienicach i w godzinę jesteśmy w Warszawie – zapowiedział Ireneusz Merchel, prezes PKP: 

 

Jak podkreślił burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski, inwestycji jest oczekiwana od lat. - Pozwoli to naszym mieszkańcom dojazd do pracy, a także stworzenie jej. Chcemy zahamować odpływ demograficzny w gminie – powiedział burmistrz: 

List intencyjny podpisany we wtorek w Kozienicach jest pierwszym tego typu w kraju. W spotkaniu brali udział również m.in. europoseł Adam Bielan, zastępcy burmistrza Kozienic: Mirosław Pułkowski i Dorota Stępień, przewodniczący rady miejskiej w Kozicach Rafał Sucherman i jego zastępca Artur Matera, a także Hubert Czubaj, wójt gminy Głowaczów, w której stacja kolejowa również ma powstać.