Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

Kozienice

Miliony marszałkowskie dla ziemi kozienickiej

środa, 02 października 2019 14:50 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Kilkadziesiąt milionów złotych przeznaczy urząd marszałkowski na szpital w Kozienicach i most na Wiśle na terenie gminy. W środę 2 października do Kozienic przyjechał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Rafał Rajkowski odwiedził dziś szpital w Kozienicach i starostwo powiatowe. Celem pierwszej wizyty było podpisanie umowy dotyczącej dofinansowania projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020. Dzięki temu już niebawem szpital powiatowy w Kozienicach zainwestuje fundusze unijne w budowę układu kogeneracyjnego. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt otrzyma ponad 1,8 mln zł. - W ten sposób zaoszczędzimy pieniądze na ogrzewaniu i zmniejszymy nasz negatywny wpływ na środowisko – mówił Roman Wysocki, dyrektor szpitala w Kozienicach:

Marszałek Rajkowski już dziś zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędzie się podpisanie umowy na kolejne dofinansowanie:

Następnie w starostwie powiatowym Rafał Rajkowski spotkał się z przedstawicielami samorządów lokalnych. Tematem spotkania była planowana budowa mostu na Wiśle łączącego gminy Kozienice i Maciejowice, a także wsparcie finansowe samorządu województwa mazowieckiego. - Mosty powinny łączyć, nie dzielić. Podtrzymuję deklarację uczestnictwa w budowie mostu między powiatem kozienickim, a garwolińskim - mówił wicemarszałek. Warunkiem jest, dofinansowanie inwestycji przez rząd na poziomie 80 %. W takim wariancie województwo mazowieckie może pokryć 75 % kosztów spoczywających na samorządach:

Liderem budowy mostu na Wiśle jest powiat garwoliński. Starosta garwoliński Mirosław Walicki przyznał, że deklaracja Marszałka przerosła jego oczekiwania:

- Dwadzieścia procent brakujących nam do tej inwestycji to ponad sto dwadzieścia milionów, więc deklaracja Marszałka o pokryciu tej kwoty na poziomie siedemdziesięciu pięciu procent jest dla nas ogromnym wsparciem - mówiła Iwona Kurowska, wicestarosta garwoliński:

Burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski powiedział, że spotkanie w starostwie było krokiem w dobrym kierunku:

Zadowolony z efektów współpracy między samorządami jest również radny sejmiku województwa mazowieckiego Tomasz Śmietanka:

W tej chwili szacowany koszt dla przeprawy mostowej to 650 mln zł.

Zapraszamy do nas: