Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 17 lutego 2020

Mazowsze

Opinia na wagę zrównoważonego rozwoju Mazowsza

08 października 2019, 20:55 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. A.Struzik (fb)
Jakub Szczechowski

Komitet Regionów, organ doradczy UE jednomyślnie przyjął dziś opinię marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika dotyczącą projektowania strategii rozwoju regionalnego po 2020 roku. Opinia zawierała także zalecenie uwzględnienia aktualnych podziałów statystycznych.

- To bardzo ważna decyzja. Teraz wszystko w rękach Komisji Europejskiej. Liczymy, że nasze sugestie spotkają się z jej aprobatą. To kluczowe, aby nowe programowanie zostało oparte na aktualnych wskaźnikach i uwzględniło aktualne podziały statystyczne. Tylko w ten sposób zaspokojone zostaną interesy zarówno regionów stołecznych, jak i tych regionalnych. Jest to decyzja przełomowa i moim zdaniem zamykająca absurdalną polityczną debatę o podziale administracyjnym Mazowsza - powiedział Adam Struzik.

Przypomnijmy, źe nowy podział statystyczny woj. mazowieckiego wszedł w życie 1 stycznia 2018 roku. Wyodrębnione zostały dwa NUTS-2: stołeczny i regionalny mazowiecki. Kluczowe dla zrównoważonego rozwoju województwa jest to, aby ten podział był brany pod uwagę przy pracach nad nowym budżetem UE. 

Marszałek uczestniczy w sesji plenarnej Komitetu Regionów. Przyjęte podczas obrad opinie będą traktowane przez unijne instytucje jako stanowisko samorządów. Równolegle trwa XVII Europejski Tydzień Regionów i Miast. Do Brukseli zjechało ponad 9 tys. samorządowców z całej Unii Europejskiej. Jednym z głównych tematów jest przyszłość polityki spójności.

Zapraszamy do nas:
stats counter