Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: 1 czerwca - św. Justyn, męczennik
Dziś jest: 01 czerwca 2020

REGION

Drzewica: figura odzyskała dawny blask

sobota, 12 października 2019 16:14 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Odnowiono XVIII-wieczną figurę św. Jana Nepomucena w Drzewicy. Pomnik znajduje się przed głównym wejściem na plac kościelny w parafii św. Łukasza.

Renowacją pomnika, który przed drzewickim kościołem stoi już 231 lat, zajmowała się firma „Joanna Mac - Konserwacja Dzieł Sztuki” z Oświęcimia. Jej zadaniem była kompleksowa konserwacja i restauracja rokokowej rzeźby z piaskowca wraz z cokołem i schodami. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu obiektu poprzez piaskowanie, usunięciu "czarnej patyny", mchów i porostów czy uzupełnieniu ubytków kitami mineralnymi. Odtworzono też nimbu z pięciu gwiazd. Proboszcz parafii ks. Adam Płuciennik.

Prace przeprowadzono z inicjatywy burmistrza Drzewicy Janusza Reszelewskiego. Figura św. Jana Nepomucena w Drzewicy została wykonana w stylu rokoko w 1788 r., prawdopodobnie przez mało znanego rzeźbiarza Martinusa Meira. Wznosi się na wysokim cokole (185 cm) o przekroju kwadratu z profilowanym zwieńczeniem i podstawą (bazą). Cokół ustawiono na podwyższeniu zbudowanym z trzech schodów o długości boku 85 cm, 100 cm i 300 cm oraz łącznej wysokości 60 cm. Na frontalnej ścianie cokołu widnieje tablica z herbem Junosza rodziny Szaniawskich oraz inskrypcja. Postać świętego o wysokości ok. 150 cm w swoich proporcjach i układzie kompozycyjnym zwraca uwagę elegancją, umiarem i delikatnością.

Zapraszamy do nas: