Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: św. Gerard, biskup i męczennik
Dziś jest: 24 września 2020

REGION

Kompania „Zalew” ćwiczyła nad Wisłą

wtorek, 22 października 2019 15:11 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Ewakuacja poszkodowanych uwięzionych na wyspie i wypadek barki przewożącej ludzi – to dwa epizody, które ćwiczyli dziś w Świerżach Górnych strażacy ze Specjalnej Kompani „Zalew”.

We wtorek 22 października, nad Wisłą w okolicy Świerży Górnych prowadzone były działania „Wisła 2019”. W akcji brała udział Specjalna Kompania „Zalew”, która może być kierowana do działań na terenie całego kraju. - Należą do niej zastępy całego województwa. Kompania jest przeznaczona do działań długotrwałych, nawet powyżej trzydziestu sześciu godzin – wyjaśniał dowódca kompani, mł. bryg. Paweł Kowalski z komendy PSP w Kozienicach:

Strażacy przećwiczyli dziś dwa epizody. Pierwszy to ewakuacja poszkodowanych uwięzionych na wyspie. - Zakładamy, że woda odcięła miejscowość od świata, dlatego będziemy musieli ewakuować ludzi oraz dostarczyć im niezbędne rzeczy – mówił Paweł Kowalski.

Drugi epizod to wypadek barki na progu spiętrzającym wodę obok Elektrowni Kozienice. - W wyniku zdarzenia tego osiem osób wypada z barki, a naszym zadaniem jest wyłowić je z nurtu rzeki – powiedział dowódca kompani:

W Świerżach ćwiczyła część całej kompanii, łącznie około 60 strażaków.