Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Innocenty XI, papież
Dziś jest: Piątek, 12 sierpnia 2022

REGION

Różanka znalazła dom w Zagożdżonce

czwartek, 24 października 2019 14:46 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Różanka to ryba niepozorna, ale o olbrzymim znaczeniu dla bioróżnorodności. Zachwyca naukowców złożonością swojego cyklu rozwojowego. W czwartek 24 października blisko tysiąc osobników wpłynęło do rzeki Zagożdżonki w Puszczy Kozienickiej.

Różanka to gatunek cenny, chroniony zarówno prawem krajowym i unijnym. - Ryba jest niezwykle barwna w okresie pory godowej. Jej ciekawostką jest specyficzna biologia. Różanka może rozmnażać się tylko w towarzystwie innego gatunku, tak jakby potrzebował niańki dla potomstwa – wyjaśniał dr Witold Strużyński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie:

- Zagożdżonka jest idealny dla Różanki. Ryba będzie czuła się tutaj dobrze i będzie cieszyła oko odwiedzających Królewskie Źródła - powiedział Janusz Marchlewski Komendant Powiatowy Straży Rybackiej:

Dzisiejsze spotkanie było lekcją ochrony przyrody w praktyce, w której udział brała młodzież z kozienickich szkół i harcerze. - Oprócz zarybiania Zagożdżonki, zostały zaprezentowane budki lęgowe dla ptaków ufundowane przez Fundację Enea. Młodzież dowiedziała się jakie ptaki mogą w nich zamieszkać i gdzie możemy je wieszać – powiedział Jacek Tabor z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego. - Opowiem także o wielu gatunkach ptaków, które możemy spotkać w okolicy rezerwatu – dodał:

Była to kolejna akcja proekologiczna współorganizowana przez Eneę Wytwarzanie. - Powstanie Elektrowni Kozienice wiązało się z obawą społeczeństwa o jej szkodliwe działania na środowisko. Zakład znajduje się na pograniczu różnych ekosystemów, które staramy się wspierać – mówił wiceprezes Enei Wytwarzanie Marcin Łukasiewicz:

Jak podkreślił wiceburmistrz Kozienic Mirosław Pułkowski, Gmina Kozienice wyrasta na lidera ekologii w całym regionie:

Introdukcja różanki, czyli wprowadzenie jej do nowego środowiska będzie odbywało się etapowo. Do rzeki zostali wpuszczeni również przyjaciele różanek, czyli małże.