Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: św. Mamer, biskup              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Ruda Malenicka, Wilczkowice
Dziś jest: Wtorek, 11 maja 2021

Radomskie

Szacunek dla ludzi, brak akceptacji wobec propagandy

wtorek, 29 października 2019 23:44 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. J.Szczechowski/Radio Plus Radom
Jakub Szczechowski

"Biało Czerwony Piątek w szkole w Jedlni-Letnisku i pozostałych placówkach oświatowych. U nas w gminie tęcza to tylko po wiosennym deszczu. W sercach jednak zawsze biało-czerwono!" Wpis wójta gminy Jedlnia-Letnisko Piotra Leśnowolskiego wywołał burzę na facebooku. Wójt odniósł się do sprawy w audycji "Gmina Jedlnia-Letnisko na Fali" w Radiu Plus Radom.

Post był zamieszczony w odpowiedzi na "tęczowy piątek" - inicjatywę Kampanii Przeciwko Homofobii. Warto podkreślić, że w szkołach na terenie gminy nie odbyły się żadne wydarzenia w ramach tej akcji, nie były też zgłaszane takie zamierzenia. Deklaracja Piotra Leśnowolskiego spotkała się z pochwałami internautów za obronę tradycyjnych wartości, a z drugiej strony z dezaprobatą. W negatywnych komentarzach można było przeczytać o szerzeniu nietolerancji w gminie. 

- Idea była taka, że w naszej gminie, w naszym samorządzie jak najbardziej jesteśmy tolerancyjni, czego dowód dawaliśmy i dajemy przez różnego rodzaju akcje zapraszania młodzieży z zagranicy różnej narodowości. Również w szkołach mamy uczniów różnych narodowości i różnych wyznań. To jest objaw tolerancji, natomiast nie akceptujemy tego w jaki sposób niektóre środowiska tej akceptacji się domagają. Mam tu na myśli masz w Białymstoku czy Gdańsku, obrażający uczucia religijne ogromnej części społeczeństwa. Tam dochodziło do profanacji Uroczystości Bożego Ciała, Najśw. Sakramentu i Matki Bożej - tłumaczył w Radiu Plus Radom wójt Piotr Leśnowolski.

Wójt podkreślił, źe nie zgadza się na wykorzystywanie szkoły do promowania takiej czy innej ideologii. - Placówki oświatowe mają określone zadania do zrealizowania i to jest edukacja, zawarta w tzw. ramówce, określonej przez MEN oraz zajęcia dodatkowe. Na te wszystkie zajęcia dodatkowe muszą wyrazić zgodę rodzice na dwupoziomowej płaszczyżnie. Po pierwsze, rodzice indywidualnie, a więc decydują czy dziecko będzie uczęszczało na takie czy inne zajęcia. Oprócz tego jest jeszcze rada rodziców, która reprezentuje wszystkich rodziców i nie ma mowy o tym, żeby w szkołach były przeprowadzane zajęcia inne niż tylko te, o których powiedziałem.

Zbieżna z powyższym stanowiskiem jest Samorządowa Karta Praw Rodzin. Uchwała została przyjęta jednomyślnie podczas ostatniej sesji rady gminy. - To nie są jakieś nowe przepisy. To wskazanie na to, o czym mówi konstytucja - rolę rodziców w wychowaniu dzieci, rolę rodziców w tworzeniu programów. To także wzmocnienie roli rodzin w środowisku, w którym żyjemy. Chodzi o to, aby przede wszystkim dostrzegać dobro rodziny, które przecież żyją na terenie naszych samorządów - powiedział wójt Piotr Leśnowolski.

 

Z włodarzem gminy Jedlnia-Letnisko rozmawialiśmy także o przebudowie układu komunikacyjnego w pobliżu szkoły i przedszkola w Jedlni-Letnisku, o przebudowie ul. Kolejowej w tejże miejscowości. Wójt zaprosił także na obchody Święta Niepodległości.