Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJOWA POCZTA MARKA SIEROCKIEGO
Marek Sierocki
Patron dnia: bł. Jolenta, księżna, zakonnica              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Krasna
Dziś jest: Wtorek, 15 czerwca 2021

Radomskie

Fabryka w Pionkach priorytetem rządu

piątek, 08 listopada 2019 16:18 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. https://pixabay.com/Republica
Jakub Szczechowski

Odbudowa fabryki prochu w Pionkach będzie jednym z priorytetów zbrojeniowych rządu w zbliżającej się kadencji. To deklaracja ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. 

Rząd ma podwyższyć kapitał zakładowy produkującej amunicję spółki Mesko. Odtworzona ma być zdolność do produkcji mało, średnio i wielkokalibrowej amunicji. 

                                         

Wiemy, że cała inwestycja będzie kosztowała ponad 436 mln zł. W celu zabezpieczenia pieniędzy na to zadanie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. wystąpiła w październiku do premiera o objęcie akcji spółki ze środków Funduszu Reprywatyzacji. - Aktualnie PGZ S.A. oczekuje na rozpatrzenie wniosku, który Spółka złożyła w październiku br. do Prezesa Rady Ministrów  w sprawie objęcia akcji Spółki przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Reprywatyzacji. Wniosek związany jest z planowaną przez spółkę zależną od PGZ S.A., tj. MESKO S.A. inwestycją polegającą na odtworzeniu i rozbudowie zakładu w Pionkach wraz z uzyskaniem nowych zdolności i zwiększeniem potencjału produkcyjnego amunicji małokalibrowej, średniokalibrowej, wielkokalibrowej oraz rakiet. Finansowanie przedsięwzięcia będzie pochodziło ze środków własnych spółki oraz z Funduszu Reprywatyzacji. Całość inwestycji wyniesie 436,6 mln zł - poinformowała nas Justyna Mosoń, dyrektor Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ S.A. 

Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki zapowiedział inwestycję w Pionkach w 2018 roku. Mówił o tym, że rząd zainwestuje co najmniej 250-300 mln w linię produkcyjną do produkcji nitrocelulozy. Według wstępnych szacunków odbudowa potencjału do produkcji prochu w Pionkach zajmie od trzech do pięciu lat.

Zakłady Produkcji Specjalnej w Pionkach powstały w 2000 roku w procesie przekształceń Polskiego Przemysłu Obronnego. Założycielem spółki i jedynym udziałowcem była Agencja Rozwoju Przemysłu. Spółka była kontynuatorem produkcji wojskowej pionkowskich Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit". W grudniu 2012 r. nastąpiło połączenie spółki Mesko z Zakładami Produkcji Specjalnej. Zamiejscowy Oddział w Pionkach zachował dotychczasowy profil produkcji. Podstawowym przedmiotem działalności oddziału jest produkcja amunicji czołgowej (120mm, 125mm) oraz prochów. Mesko dąży do modernizacji istniejącej instalacji do produkcji prochu czarnego w Oddziale w Pionkach, jak i również planuje uruchomienie produkcji prochów wielobazowych oraz jednobazowego modyfikowanego (SB&NGL).