Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

Opoczno

Subwencja stała, oświatowe wydatki coraz większe

środa, 20 listopada 2019 17:08 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Gmina Drzewica musi zacisnąć pasa. Stale rosnące wydatki bieżące, głównie oświatowe, wymuszają wprowadzenie oszczędności. Na co w przyszłym roku zabraknie pieniędzy, mówił w audycji Gmina Drzewica na Fali burmistrz Janusz Reszelewski.

W przyszłorocznym projekcie budżetu nie ma pieniędzy na budżet obywatelski, granty oświatowe czy fundusz sołecki. Mniej pieniędzy na funkcjonowanie dostaną też podległe gminie jednostki. Chodzi m.in. o Regionalne Centrum Kultury, bibliotekę i kluby sportowe. Wszystko dlatego, że wydatki bieżące samorządu są coraz większe. Głównie chodzi to o oświatę. Trafiająca z budżetu państwa do gminy subwencja oświatowa nie pokrywa wydatków związanych z utrzymaniem obecnej sieci szkół. – W przyszłym roku samorząd dołoży do oświaty 6,3 mln zł. To o 4 mln zł więcej niż w 2016 roku – mówił burmistrz Janusz Reszelewski. Większe koszty funkcjonowania oświaty związane są choćby z podwyżkami dla nauczycieli, które nie są w pełni rekompensowane z budżetu państwa.

Gmina jeszcze na początku tego roku próbowała poprawić sytuację w oświacie poprzez likwidację dwóch filialnych szkół w Jelni i Krzczonowie. Ich zamknięcie zablokował jednak kurator.

Teraz samorząd szuka oszczędności poprzez cięcia w wydatkach. O około 12 procent podnosi też w przyszłym roku lokalne podatki. – Do tej pory przez długie lata mieliśmy podatki dużo niższe od tych maksymalnych ministerialnych, dlatego ta 12-procentowa podwyżka nie przyniesie bardzo wysokich stawek – zapewniał Janusz Reszelewski. Jednak podwyżka jest konieczna.

Janusz Reszelewski mówił także o zaplanowanym na 26 listopada spotkaniu informacyjnym w sprawie programu dofinansowania wymiany pieców węglowych na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Przeprowadzone będzie ono w budynku RCK, rozpocznie się o godzinie 17. Burmistrz Drzewicy poinformował również o szóstej edycji bezpłatnych badań z zakresu profilaktyki w wykrywaniu raka prostaty. Badania przeprowadzone zostaną w dwóch terminach: 26 listopada (wtorek), godz. 14 - 17 w Przychodni Rejonowej w Drzewicy i 29 listopada (piątek), godz. 15 - 18 w Przychodni DOM-MED w Jelni. – By skorzystać z badań trzeba spełnić tylko dwie rzeczy: po pierwsze trzeba się na to zdecydować, po drugie wystarczy być mieszkańcem naszej gminy, mężczyzną w wieku 50-69 lat – wyjaśniał burmistrz na antenie Radia Plus Radom.

Posłuchaj całej rozmowy z burmistrzem Drzewicy Januszem Reszelewskim:

Zapraszamy do nas: