Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Jan Chrzciciel de la Salle, prezbiter
Dziś jest: 07 kwietnia 2020

Mazowsze

Na wnuczka, urzędnika czy policjanta

piątek, 29 listopada 2019 17:56 / Autor: Jakub Szczechowski
fot. http://www.puck.policja.gov.pl
Jakub Szczechowski

Osoby starsze wciąż padają łupem oszustów, podających się za członków rodziny. O ostrożność apeluje zastępca komendanta mazowieckiej policji insp. Michał Ledzion.

 Formuła przestępstw "na wnuczka" jest prosta. Do osoby starszej dzwoni osoba, podająca się za krewnego, znajomego, ale też urzędnika państwowego czy policjanta. Oszust prosi o konkretną kwotę pieniędzy ze względu na trudną sytuację swoją lub bliskich. Zdarzało się nawet tak, że przekonuje, że uczestniczy w rozpracowywaniu grupy przestępczej i jego działania mają zapobiegać kradzieżom środków zgromadzonych na kontach w banku. Pieniądze mają być przekazane osobiście lub przelewem. Niestety wiele osób starszych daje się nabrać. Wykorzystywana jest ich łatwowierność, dobroć czy chęć pomocy innym.

Komendant Michał Lendzion przekazuje kilka rad:

- Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz; nie zostawiaj pieniędzy w miejscach wskazanych przez rozmówcę;

- Nie informuj osób obcych ile masz w domu gotówki, w jaki sposób pobierasz emeryturę, jakimi oszczędnościami dysponujesz;

- Nie wypłacaj bez konsultacji z osobami najbliższymi dużych kwot pieniężnych z banku, nie dokonuj przelewów na niesprawdzone konta;

- Zawsze potwierdzaj prośbę pomocy, dzwoniąc do najbliższych lub poprzez nawiązanie z nimi osobistego kontaktu;

- Gdy nie masz pewności kto do Ciebie dzwoni, a pojawia się podejrzenie, że może to być oszustwo – poinformuj o tym Policję dzwoniąc na numer telefonu 112 lub do swojego dzielnicowego.

- Pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, bądź czujny i stosuj regułę ograniczonego zaufania w stosunku do obcych.

- Dziel się swoją wiedzą i spostrzeżeniami z innymi seniorami.

 

Mazowiecka policja w kampanii informacyjnej o oszustwach "na wnuczka" współpracuje z parafiami. Apel czytany jest podczas ogłoszeń parafialnych, jak też umieszczany na stronach internetowych parafii.

Zapraszamy do nas: