Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

Kozienice

Naukowo o Kozienicach

wtorek, 10 grudnia 2019 11:59 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

470 lat temu Zygmunt August nadał Kozienicom prawa miejskie. Temu wydarzeniu poświęcona będzie sesja popularno-naukowa, która odbędzie się w sobotę 14 grudnia w Centrum Kulturalno-Artystycznym w Kozienicach.

Podczas sesji wystąpi czterech historyków zajmujących się dziejami Kozienic. Pierwszą prelekcję wygłosi dr Rafał Jaworski. Opowie o tym co było przed Kozienicami. Tematyką jego wykładu będą polowania Jagiellonów w Puszczy Kozienickiej.

Następnie usłyszymy wystąpienie dr Pawła Jusiaka o Piotrze Firleju – założycielu miasta Kozienice. Później dr Maciej Kordas spróbuje ocenić lokacje Kozienic, a na zakończenie dr Włodzimierz Chorązki opowie o heraldyce Kozienic, czyli herbie i znakach miasta.

- Serdecznie zapraszamy miłośników historii, regionu i miasta Kozienice – zachęca do udziału Krzysztof Zając, sekretarz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kozienickiej, które jest organizatorem sesji:

Początek sesji o godzinie 15:00 w sali kameralnej CKA. Współorganizatorami wydarzenia są: Gmina Kozienice, Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach oraz Kozienicki Dom Kultury. Patronat honorowy objęli: starosta kozienicki Andrzej Jung i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.