Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
SEDNO SPRAWY PLUS
Jacek Prusinowski
Patron dnia: bł. Benedykt XI, papież
Dziś jest: 07 lipca 2020

REGION

Ostatnia droga Gajowego

piątek, 13 grudnia 2019 15:48 / Autor: Marcin Prejs
Fot. RDPL w Radomiu
Marcin Prejs

Ofiarom II wojny światowej rozstrzelanych 76 lat temu w Łopusznie poświęcone będą uroczystości Łopuszańskiego Grudnia.

13 grudnia 1943 roku pod Łopusznem rozstrzelanych zostało dwunastu żołnierzy i trzech aresztowanych po akcji Niekłański Październik. W gronie tych osób znalazł się m.in. Franciszek Siudek ps. Gajowy, który był leśnikiem, gajowym w Nadleśnictwie Chlewiska w lasach majątku Niekłań. Aresztowany on został 13 października 1943 roku w Niekłaniu za współpracę z oddziałem AK Robota. Przewieziony do więzienia w Końskich, a następnie do więzienia w Kielcach. Został rozstrzelany w Łopusznie 13 grudnia 1943 roku.

Patriotyczne uroczystości w Łopusznie rozpoczną się w sobotę (14 grudnia) o godzinie 12. Wtedy w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Łopusznie odprawiona zostanie msza święta. Następnie uczestnicy uroczystości przejdą na miejsce stracenia oraz mogiłę bohaterów, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Dalszy ciąg uroczystości odbywać się będzie w Ośrodku-Sportowo-Wypoczynkowym w Łopusznie. W programie m.in. wprowadzenie historyczne dr. Tomasza Ossowskiego oraz premiera filmu dokumentalnego „Ostatnia droga Gajowego”, który opowiada o losach leśnika Franciszka Siudka.

Na uroczystości zaproszeni zostali m.in. okoliczni leśnicy. 5 grudnia wzięli oni już udział w Hubalowej Wigilii w Bielawach. W spotkaniu uczestniczył m.in. zastępca dyrektora RDLP w Radomiu Piotr Kacprzak oraz prawnuk Franciszka Siudka ps. Gajowy Łukasz Wilczyński.

Zapraszamy do nas: