Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Kolejna gmina w czerwonej strefie ASF

piątek, 13 grudnia 2019 17:32 / Autor: Monika Nowakowska
FOTO: pixabay/Comfreak
Monika Nowakowska

Czerwona strefa afrykańskiego pomoru świń (ASF) powiększyła się o kolejne gminy. Powiatowy Lekarz Weterynarii poinformował, że do strefy dołączyła część gminy Jedlińsk - obszar na wschód od drogi S7.

Czerwoną strefą objęte są także gminy: Jastrzębia, Jedlnia Letnisko, Gózd oraz gmina i miasto Pionki. To tu, w sierpniu tego roku na terenie byłego zakładu Pronit w Pionkach stwierdzono pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF) w powiecie radomskim. Nosicielem wirusa był padły dzik.

- Gmina Jedlińsk znajdowała się dotychczas w strefie żółtej, teraz w strefie czerwonej. To bardzo poważna sprawa - mówi wójt gminy Kamil Dziewierz:

W strefie żółtej znajdują się obecnie gminy: Jedlińsk, Zakrzew, Przytyk, Wolanów, Kowala, Wierzbica, Iłża, Skaryszew i Miasto Radom powiat grodzki.

Do rozprzestrzeniania się ASF (afrykański pomór świń) wśród zwierząt może, zdaniem Grzegorza Zaborskiego, przyczynić się także człowiek. Dlatego, Powiatowy Lekarz Weterynarii zaleca stosowanie szczególnych środków ostrożności przy przemieszczaniu zwierząt:

Właścielom gospodarstw, którzy nie stosują nałożonych prawem przepisów przy hodowli zwierząt, grożą poważne konsekwencje: od likwidacji zwierząt (bez odszkodowania), po zakaz hodowli w danym gospodarstwie.

Przypomnijmy, że Inspekcja Weterynaryjna poprzez sprawowanie nadzoru nad zdrowiem zwierząt oraz ich identyfikacją i rejestracją kontroluje gospodarstwa utrzymujące świnie, bydło, owce i kozy z przestrzegania przepisów w tym zakresie.