Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: bł. Michał Kozal, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Czarna
Dziś jest: Poniedziałek, 14 czerwca 2021

Kozienice

Sesja naukowa z okazji jubileuszu miasta

sobota, 14 grudnia 2019 17:57 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

W tym roku mija 470 lat od nadania praw miejskich Kozienicom. Z tej okazji zorganizowano sesję popularno-naukową poświęconą genezie miasta, która odbyła się w sobotę 14 grudnia w Centrum Kulturalno-Artystycznym.

Dr Rafał Jaworski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mówił o czasach przed powstaniem Kozienic kiedy Jagiellonowie polowali w lasach obecnej Puszczy Kozienickiej. Jak przyznał, Kozienice istnieją dzięki ich zamiłowaniu do łowów:

Obecna lokacja miasta wpłynęła w dużej mierze na jego rozwój. Próby oceny podjął się dr Maciej Kordas:

Założycielem miasta był Piotr Firlej. Jego sylwetkę przybliżył dr Paweł Jusiak z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie:

Z kolei Włodzimierz Chorązki z Uniwersytety Jagiellońskiego skupił się na heraldyce Kozienic, czyli pochodzeniu symbolu miasta, jakim jest jeleń:

Sesja popularno-naukowa została zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Kozienickiej. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli starosta kozienicki Andrzej Jung i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski. - Towarzystwo pielęgnuje tradycje miasta i przekazuje jego historię nowym pokoleniom – powiedział starosta:

Ponadto w sesji brali udział m.in.: przedstawiciele jednostek organizacyjnych gminy i powiatu, radni, wiceburmistrz Mirosław Pułkowski oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego, były burmistrz Kozienic Tomasz Śmietanka.

Jubileusz 470-lecia nadania praw miejskich został również uwieczniony na muralu, który powstał w tym roku przy ulicy Radomskiej.