Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: Siedmiu Świętych Założycieli Zakonu Serwitów Najświętszej Maryi Panny
Dziś jest: 17 lutego 2020

Opoczno

Opoczyńskie podzieli się chlebem

18 grudnia 2019, 09:15 / Autor: Marcin Prejs
fot. M. Prejs/Radio Plus Radom
Marcin Prejs

Będzie ponad dwa tysiące pierogów i bigos. Na co jeszcze mogą liczyć uczestnicy piątkowego spotkania przedświątecznego w Opocznie, wyjaśniał w audycji Gmina Opoczno na Fali wiceburmistrz Tomasz Łuczkowski.

W Opocznie odsłonięta została tablica upamiętniająca 80. rocznicę wysiedlenia mieszkańców ziemi jarocińskiej do Opoczna. Znajduje się ona na budynku Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej przy placu Kościuszki, gdzie przed wojną mieścił się magistrat. – 8 grudnia 1939 roku zostało wysiedlonych ponad 3 tys. mieszkańców ziemi jarocińskiej. Wielu z nich pod swój dach przyjęli właśnie opocznianie – przypominał Tomasz Łuczkowski, zastępca burmistrza Opoczna. O tych wydarzeniach przypomina odsłonięta w Opocznie tablica.

W audycji Gmina Opoczno na Fali Tomasz Łuczkowski mówił również o partyzanckich wigiliach, które odbyły się w Kraśnicy i Libiszowie. Nawiązują one do wydarzeń z grudnia 1944 roku, kiedy to żołnierze Adolfa Pilcha „Doliny” spędzili wigilię w Libiszowie. Uroczystość zorganizowana została pod Opocznem już po raz dziewiąty.

„Zainspiruj się. Opoczyńskie” - to nowe albumowe wydawnictwo Gminy Opoczno. Można w nim znaleźć fotografie obrazujące piękno folkloru opoczyńskiego. – Budowanie tożsamości i pokazywanie piękna kultury ludowej jest naszą szansą, także promocyjną – mówił Tomasz Łuczkowski. Jak wyjaśniał, promocja albumu odbędzie się w czwartek (19 grudnia) w opoczyńskim domu kultury. Początek o godzinie 11.

Z kolei na piątek zaplanowane zostało przedświąteczne spotkanie opocznian. Odbędzie się ono pod hasłem „Opoczyńskie dzieli się chlebem”. – To doskonała okazja do integracji i wspólnego śpiewania kolęd – przekonuje Tomasz Łuczkowski. W audycji Gmina Opoczno na Fali wyjaśniał, że dla uczestników spotkania organizatorzy przygotują ponad dwa tysiące pierogów, będzie także bigos oraz kawa i herbata. Spotkanie przeprowadzone zostanie w piątek (20 grudnia) na placu Kościuszki w Opocznie. Początek o godzinie 16.

Posłuchaj całej rozmowy z Tomaszem Łuczkowski, zastępcą burmistrza Opoczna:

Zapraszamy do nas:
stats counter