Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Agnieszka Morawska
Patron dnia: św. Dionizy, biskup i męczennik
Dziś jest: 08 kwietnia 2020

Kozienice

100 mln na most od Mazowsza

środa, 18 grudnia 2019 15:36 / Autor: Kamil Zapora
fot. K.Zapora/Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Samorząd województwa mazowieckiego zabezpieczył w wieloletniej prognozie finansowej sto milionów złotych na most na Wiśle, który ma połączył powiat kozienicki i garwoliński.

W środę 18 grudnia w starostwie powiatowym w Kozienicach odbyła się konferencja prasowa, w której brali udział: wicemarszałek Mazowsza Rafał Rajkowski, radni sejmiku wojewódzkiego Tomasz Śmietanka i Leszek Przybytniak oraz starości kozieniccy: Andrzej Jung i Józef Grzegorz Małaśnicki.

Na początku Rafał Rajkowski przybliżył kalendarium dotychczasowych prac związanych z budową mostu. 9 lipca 2018 roku pojawiła się uchwała Rady Ministrów w sprawie ustalenia rządowego programu Mosty dla Regionów, z którego ma zostać sfinansowana przeprawa. Zakłada on dofinansowanie ze strony rządowej na poziomie 80 %. Pozostałe koszty mają pokryć zainteresowane samorządy tj.: Gminy Kozienice i Maciejowice, Powiaty Garwoliński i Kozienicki, a także Województwo Mazowieckie. W styczniu 2019 samorząd Mazowsza zadeklarował, że pokryje 75 proc. kosztów leżących po stronie samorządów.

W listopadzie tego roku Zarząd Województwa Mazowieckiego wyraził zgodę na zabezpieczenie środków w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata: 2023 – 10 mln, 2024 – 45 mln i 2025 – 45 mln.

We wtorek 17 grudnia na sesji Sejmiku Województwa Mazowieckiego zaakceptowano propozycję:

Jak podkreślił marszałek Rajkowski, w dalszy ciągu czeka on na jasną deklarację o przeznaczeniu środków na inwestycję przez stronę rządową:

- Bardzo się cieszę, że wczoraj uchwaliliśmy 100 mln złotych na most. Nie jest to jednak potwierdzenie budowy, bo druga strona również musi zabezpieczyć środki – podkreślił radny Tomasz Śmietanka:

- Zainteresowane samorządy są gotowe do inwestycji. Zwracamy się do Pana Premiera, żeby wspomógł je w realizacji. Most połączy interesy dwóch regionów – powiedział radny Leszek Przybytniak:

- Dzisiejsza informacja jest pięknym prezentem pod choinkę, jaką otrzymały cztery samorządy. Na początku budowa mostu wydawała się kaprysem społeczności po obu stronach Wisły nie do zrealizowania. Teraz jest szansa, że te społeczności zostaną połączone – zaznaczył starosta Andrzej Jung:

- Wszyscy uczestniczyliśmy w tworzeniu porozumień. Mam nadzieję, że inwestycja dojdzie do skutku. Chciałbym podziękować samorządowi Mazowsza za wszelką pomoc jaką udziela powiatowi kozienickiemu – powiedział wicestarosta Józef Grzegorz Małaśnicki:

Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych.

 

 

Zapraszamy do nas: