Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Wojtek Sałek, Magda Gliszczyńska
Patron dnia: św. Robert Bellarmin, biskup i doktor Kościoła              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Świerże Górne
Dziś jest: Piątek, 17 września 2021

REGION

Nowa strategia energetyczna Enei

środa, 18 grudnia 2019 17:03 / Autor: Kamil Zapora
fot. Radio Plus Radom
Kamil Zapora

Zaktualizowana Strategia Rozwoju Grupy Enea zakłada, że w 2030 roku 41% produkowanej energii elektrycznej będzie pochodziło ze źródeł odnawialnych i gazowych.

Radom szczepienia

Jak informuje Enea, udział tych źródeł w produkcji prądu w 2035 roku ma wynieść już 60%. Dużą rolę w zmianie miksu wytwórczego Grupy odegrają odnawialne źródła energii. Projektowany udział OZE w całkowitej produkcji energii elektrycznej zwiększy się ponad czterokrotnie i wyniesie 33% w 2030 r., z dążeniem do stabilizacji wskaźnika w perspektywie 2035 r.

Enea chce skoncentrować się przede wszystkim na projektach: fotowoltaicznych, biomasowych i biogazowych oraz farmach wiatrowych.

Wprowadzane zmiany mają być przyjazne dla środowiska. Do 2035 roku na jedną megawatogodzinę ma przypadać 434 kg produkowanego dwutlenku węgla.

Grupa planuje do 2035 roku zainwestować łącznie ponad 64 mld zł. Inwestycje w nowe niskoemisyjne moce wytwórcze będą wymagały nakładów finansowych na poziomie 22 mld zł.

Bezpośrednio 14,7 mld zostanie przeznaczonych na inwestycje w odnawialne źródła energii, a zarządzaniem i rozwojem tych projektów zajmie się nowa spółka w Grupie – Enea Nowa Energia.

Do grupy Enea należy Elektrownia Kozienice - największa w kraju opalana węglem kamiennym.