Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Wilhelm z Paryża, opat
Dziś jest: 06 kwietnia 2020

Mazowsze

Deklaracja władz Mazowsza w sprawie mostu na Wiśle. Ministerstwo odpowiada.

czwartek, 09 stycznia 2020 13:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

 Szacowany koszt budowy mostu to 650 milionów złotych.

Marszałek Mazowsza Adam Struzik podtrzymał deklarację w sprawie współfinansowania mostu na Wiśle, który ma połączyć powiat kozienicki i garwoliński. Na ten cel zabezpieczono 100 milionów złotych w Wieloletniej Prognozie Finansowej Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Radny Sejmiku Mazowieckiego Tomasz Śmietanka przypomniał, że przeprawa na Wiśle ożywi region kozienicki pod względem gospodarczym:

Przypomnijmy, że 9 lipca 2018 roku pojawiła się uchwała Rady Ministrów w sprawie ustalenia rządowego programu Mosty dla Regionów, z którego ma zostać sfinansowana przeprawa. Zakłada on dofinansowanie ze strony rządowej na poziomie 80%. Pozostałe koszty mają pokryć zainteresowane samorządy tj. Gminy Kozienice i Maciejowice, Powiaty Garwoliński i Kozienicki, a także Województwo Mazowieckie. W styczniu 2019 samorząd Mazowsza zadeklarował, że pokryje 75 proc. kosztów leżących po stronie samorządów.

Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej poinformował, że most na Wiśle znajduje się na liście przepraw rekomendowanych do realizacji w ramach Programu Mosty dla Regionów. Dodał, że w odniesieniu do tej przeprawy Powiat Garwoliński złożył wniosek na przygotowanie dokumentacji i wniosek został wybrany do wsparcia.

- Program przewiduje wsparcie JST w finansowaniu kosztów przygotowania inwestycji, a następnie - po zakończeniu prac przygotowawczych i projektowych - wsparcie realizacji inwestycji. W pierwszej kolejności dofinansowujemy przygotowanie inwestycji - dofinansowanie w pierwszej kolejności etapu przygotowania dokumentacji dla inwestycji umożliwi dostosowanie wielkości dofinansowania do realnych kosztów danej inwestycji. To na etapie prac dokumentacyjnych określany jest kosztorys inwestycji, który determinuje ostateczne koszty budowy mostu. Tym samym zadanie polegające stricte na budowie mostu zostanie rozpoczęte po zakończeniu prac przygotowawczych, czyli procedury środowiskowej oraz przygotowaniu projektu - powiedział Zbigniew Przybysz z MFiPR.

 

Zapraszamy do nas: