Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
POPOŁUDNIE PLUS RADOM
Sylwia Pysiak
Patron dnia: św. Marek, Ewangelista
Dziś jest: Czwartek, 25 kwietnia 2024

Opoczno

Wykuwaj kosy, wytapiaj kule - weź udział w Kuźni i Biwaku Powstańczym!

piątek, 17 stycznia 2020 19:39 / Autor: Weronika Chochoł
fot. Marcin Prejs/Radio Plus Radom
Weronika Chochoł

Zabytkowy Zakład Hutniczy w Maleńcu zaprasza do wspólnego ożywiania konspiracyjnej fabryki broni z czasów Powstania Styczniowego. W programie wspólne kucie kos bojowych, montaż i obsługa armaty, nocna potyczka z wrogiem, rekonstrukcje i piknik.

Celem wydarzenia będzie przypomnienie zaangażowania mieszkańców powiatu opoczyńskiego z XIX wieku w konspiracyjną produkcję broni i amunicji. W powstańczej konspiracji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich grup społecznych ówczesnego powiatu opoczyńskiego, w tym robotnicy miejscowych zakładów metalurgicznych, odlewni i walcowni.

W wybranych zakładach i fabrykach metalurgicznych uruchomiono zakonspirowane wytwórnie broni i amunicji, produkujące na potrzeby walki zbrojnej. W Przysusze, Miedzierzy i Rudzie Malenieckiej na dużą skalę rozwinięto produkcję kos bojowych i pik. W fabryce braci Evans w Drzewicy odlano 3 żelazne armaty. Miejscowi fabrykanci i ziemianie ponosili koszty uzbrojenia, umundurowania i aprowizacji poszczególnych oddziałów powstańczych, zapewniając odpowiednie zaplecze logistyczne, personalne i materiałowe. Jego częścią był sprawnie działający system podwód i transportu, tajne składy broni i żywności, a także sieć zakonspirowanych szpitali i lazaretów, w których opieką otaczano rannych i kontuzjowanych bojowników o sprawę narodową.

W piątek, 24 stycznia będzie można przenieść się do konspiracyjnej fabryki. W ramach "Kuźni Powstańczej" zrekonstruowany zostanie przebieg powstania w regionie opoczyńskim, przypomniane zostaną również miejsca ważne dla historii i przebiegu powstania na ziemiach opoczyńskich. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, jak w czasie powstania pracowała XIX-wieczna fabryka metalurgiczna. Z udziałem publiczności uruchomione zostanie nie tylko największe, drewniane koło wodne w Polsce, ale także zabytkowe maszyny i urządzenia produkcyjne. Będzie można własnoręcznie wykuć gwoździe, wytopić ołowiane kule karabinowe oraz wykuć kosy bojowe z okresu powstania. Nie zabraknie wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni, wykładów czy rekonstrukcji. W planach jest również Biwak Powstańczy.

Impreza w piątek, 24 stycznia w fabryce żelaza w Maleńcu. Początek o godz. 16.30.

Wydarzenie patronatem honorowym objęli Starosta Konecki i Starosta Opoczyński.