Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Radio Plus Radom
Patron dnia: św. Józef Sebastian Pelczar, biskup
Dziś jest: Wtorek, 19 stycznia 2021

Szydłowiec

Szydłowiec upamiętnił Powstańców Styczniowych

czwartek, 23 stycznia 2020 09:30 / Autor: Weronika Chochoł
fot. W. Wismont
Weronika Chochoł

Wspólna modlitwa, złożenie kwiatów w miejscu pamięci i spektakl Teatru Poezji i muzyki "U Radziwiłła". W Szydłowcu odbyły się uroczystości w związku ze 157. rocznicą wybuchu powstania styczniowego.

Obchody rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Następnie przy dźwiękach Miejskiej Orkiestry Dętej uczestnicy obchodów przemaszerowali do szydłowieckiej fary, gdzie odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny i Powstańców 1863 r. Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów przy grobie wieloletniego proboszcza szydłowieckiego ks. Aleksandra Malanowicza - jednego z przywódców ruchu powstańczego w guberni radomskiej. Ks. Malanowicz został aresztowany, pozbawiony stanowiska kościelnego, pobity i uwięziony w twierdzy w Dęblinie, a majątek kościelny został skonfiskowany przez zaborcę. Wiązanki kwiatów złożone zostały także przy asyście strzelców Związku Strzeleckiego i werblisty na mogile powstańczej cmentarza parafialnego oraz przy upamiętniającej powstanie styczniowe figurce na skrzyżowaniu ulicy Sowińskiego i Narutowicza.

Obchody rocznicy rozpoczęły się w piątek, 17 stycznia i trwały aż trzy dni. Pierwszy dzień Centralnych Obchodów 157. rocznicy wybuchu powstania styczniowego zakończył się w szydłowieckim zamku. Była również okazja do odznaczeń. Burmistrz Szydłowca Artur Ludew, dyrektor Szydłowieckiego Centrum Kultury Małgorzata Bernatek oraz komendant XIV Marszu Szklakiem Powstańców Styczniowych 1836 roku otrzymali od Federacji Kapituły Równość-Wolność-Niepodległość Kontynuacji Tradycji Powstania Styczniowego 1863 pamiątkowe ryngrafy w ramach podziękowań za organizację Centralnych Obchodów 157. Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Zwieńczeniem uroczystości w Szydłowcu był spektakl pt. „Szukać prawdy dla swego narodu” – przygotowany przez Teatr Poezji i Muzyki „U Radziwiłła” w reżyserii Sławy Lorenc-Hanusz. Po występach scenicznych w Galerii „Kaplica Zamkowa” odbyło się zwiedzanie wystawy ks. Stanisława Drąga pt. „Powstanie Styczniowe – Powstanie Serc i Miłości”. O wystawie piszemy tutaj.

W sobotę i niedzielę Burmistrz Szydłowca oraz delegacje szydłowieckich samorządowców i instytucji uczestniczyli w rocznicowych obchodach organizowanych w Suchedniowie, Bodzentynie, Kierzu Niedźwiedzim oraz Wąchocku.