Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Skarżysko Kam. 94.5 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
ALEJA GWIAZD
Mariusz Syta
Patron dnia: św. Agnieszka z Montepulciano, dziewica i zakonnica
Dziś jest: Sobota, 20 kwietnia 2024

Radomskie

Zdecydowano o odstrzale 400 bobrów w regionie radomskim

czwartek, 23 stycznia 2020 11:19 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie wydała decyzję w sprawie odstrzału ponad 400 bobrów w gminach regionu radomskiego. Działania będa podejmowane w miejscach, w których bobry powodują znaczące szkody poprzez podtapianie gruntów oraz niszczenie płodów i upraw rolnych, infrastruktury technicznej i innych rodzajów mienia.

Odstrzał będzie prowadzony w powiecie grójeckim (gminy Goszczyn, Chynów i Jasieniec); kozienickim (Gniewoszów); lipskim (Ciepielów i Lipsko); przysuskim (Wieniawa) i radomskim (Jedlińsk, Kowala i Przytyk).

Przypomnijmy, że bóbr europejski jest gatunkiem objętym częściową ochroną prawną. - Obserwowany w ostatnim dziesięcioleciu wzrost działalnościśrodowiskowej bobrów, obok pozytywnych efektów w postaci tworzenia nowych wilgotnych i bagiennych siedlisk, a także małych zbiorników retencyjnych, przyczynił się również do powstawania coraz większych szkód w gospodarce człowieka. Terenami szczególnie narażonymi na szkodliwą działalność bobrów są obszary wokół cieków wodnych i wód stojących, gdziezwierzę to znajduje dogodne warunki siedliskowe - czytamy w uzasadnieniu decyzji RDOŚ. Wyrządzane szkody dotyczą grobli stawowych, gdzie bobry kopią nory, łąk i pastwisk ulegających degradacji w wyniku długotrwałego zalegania wody oraz kopanych nor w gruncie. Myśliwi mają trzy lata na odstrzał bobrów.

Według danych GUS w roku 2000 na terenie Polski populacja bobra wynosiła 24 464 osobników, w 2010 r. 68 993 osobników, w 2013 r. 96 658 osobników, a w 2018 r. 127 173 osobniki. Zdaniem RDOŚ brak naturalnych wrogów dodatkowo skutkuje dalszym wzrostem populacji. W uzasadnieniu decyzji o odstrzale czytamy również, że przeniesienie bobrów jest mało skuteczne, wiąże się z dużymi kosztami przesiedlenia oraz z trudnościąznalezienia nowego, dogodnego siedliska dla schwytanych osobników.