Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
KTO RANO WSTAJE
Kasia Kozimor, Tomek Waloszczyk
Patron dnia: WIELKI CZWARTEK
Dziś jest: 09 kwietnia 2020

Mazowsze

Czy bilety Kolei Mazowieckich muszą być droższe?

niedziela, 26 stycznia 2020 14:17 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

Dzisiaj o cenach biletów KM, podziale Muzeum Jaacka Malczewskiego w Radomiu, programie profilaktycznym dla kobiet i podziale Mazowsza. 

Koleje Mazowieckie zapowiedziały, że od 1 lutego zdrożeją bilety średnio o 10 procent. Temat cen powrócił na ostatniej sesji Sejmiku Mazowsza. Poseł Paulina Matysiak:

Posłanka zaapelowała o zwołanie specjalnej sesji poświęconej kwestii biletów kolei mazowieckich. Marszałek województwa Adam Struzik, któremu podlega spółka, zapowiedział rozmowy w tej sprawie i tłumaczył, że wzrost opłat związany jest m.in. z inwestycjami na kolei:

Problem rosnących cen biletów skomentował członek zarządu Kolei Mazowieckich Dariusz Grejda:

W ostatnim czasie wzrosły ceny biletów także u innych lokalnych przewoźników w Polsce m.in. Kolei Wielkopolskich i Dolnośląskich oraz Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Czy podział województwa mazowieckiego jest uzasadniony?

Trwają dyskusje na temat ewentualnego podziału administracyjnego Mazowsza na dwa regiony. O takim pomyśle mówił podczas ostatniej kampanii wyborczej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem powinno powstać województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz drugie zawierające resztę Mazowsza. Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik przypomniał, że od 2018 roku obowiązuje już nowy podział statystyczny Mazowsza. Dzięki temu, na potrzeby unijnych wyliczeń, województwo traktowane jest jako dwa regiony.

Podział Mazowsza wydaje się racjonalny, gdyż są duże różnice w stopniu zamożności mieszkańców stolicy i reszty regionu - mówi stołeczny radny PiS Tomasz Herbich:

Obecnie województwo mazowieckie jest największym regionem administracyjnym w Polsce. Mieszka w nim ponad 5,3 mln mieszkańców.

Drogi

Prawie 500 milionów złotych – tyle samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył w tegorocznym budżecie Mazowsza na wydatki inwestycyjne dotyczące infrastruktury transportowej. Chodzi o budowę, modernizację i przebudowę dróg wojewódzkich. Najwięcej inwestycji dotyczy okolic Warszawy – mówi skarbnik województwa mazowieckiego, Marek Miesztalski.

Czarnolas

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie będzie samodzielną jednostką.Taką decyzję podjęli radni województwa mazowieckiego. Na sesji sejmiku przyjęto uchwałę w sprawie podziału Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu. Teraz Muzeum Jana Kochanowskiego stanie się oddzielną instytucją kultury. - Dzięki temu placówka może się szybciej rozwijać - mówi marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik:

Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie istnieje od 1961 roku. Od 45 lat było oddziałem Muzeum Okręgowego w Radomiu.

Profilaktyka

3,5 tysiąca mieszkanek Mazowsza będzie mogła skorzystać z darmowego programu wczesnego wykrywania raka piersi. Ruszy on w maju tego roku i będzie realizowany przez 4 lata. Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na jego realizację milion złotych. W programie będą mogły wziąć udział mieszkanki Mazowsza, które spełniają formalne warunki – mówi Agnieszka Gonczaryk, dyrektor departamentu zdrowia i polityki społecznej:

Wczesne wykrycie raka piersi umożliwia jego całkowite wyleczenie. Lista realizatorów programu zostanie opublikowana na portalu mazovia.pl w zakładce zdrowie i polityka społeczna.

Zapraszamy do nas: