Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Na antenie:
PRZEBOJE Z NUTĄ NOSTALGII
Jan Pasterski
Patron dnia: św. Andrzej Apostoł
Dziś jest: Poniedziałek, 30 listopada 2020

REGION

Miliony na wymianę urządzeń grzewczych trafiają do gmin

wtorek, 04 lutego 2020 08:44 / Autor: Weronika Chochoł
fot pixabay com (Free-Photos)
Weronika Chochoł

Gminy: Mirów, Szydłowiec i Jastrzębia znalazły się wśród dziewięciu gmin, które otrzymały dofinansowanie na wymianę urządzeń grzewczych. W sumie do wybranych samorządów trafi ponad 12,5 mln zł unijnej i państwowej kasy.

Do samorządów trafi łącznie ponad 12,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 i budżetu państwa. Dofinansowanie ma zostać przeznaczone na inwestycje związane z wymianą pieców węglowych.

- Konkursy o dofinansowanie wymiany urządzeń grzewczych cieszą się dużym zainteresowaniem na Mazowszu. To kolejny rozstrzygnięty nabór, dzięki któremu będzie można zainwestować fundusze europejskie w wymianę starych nieefektywnych energetycznie pieców węglowych na nowe ekologiczne i ekonomiczne urządzenia. To bardzo ważne inwestycje, które wpływają na zmniejszenie zagrożenia dla zdrowia mieszkańców - mówi Mariusz Frankowski - dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

W ramach programu pieniądze trafią do dziewięciu gmin. Wśród nich znalazły się:

  • gmina Mirów - projekt: ograniczenie „niskiej emisji”, wymiana urządzeń grzewczych na terenie gminy Mirów, 1 121 274,19 zł
  • gmina Szydłowiec - projekt: redukcja emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez wymianę urządzeń grzewczych na terenie Gminy Szydłowiec, 1 497 705,00 zł
  • gmina Jastrzębia - projekt: wymiana urządzeń grzewczych w Gminie Jastrzębia, 1 376 729,20 zł

W wyniku rozstrzygniętego konkursu wsparcie uzyskają również gminy: Halinów, Mińsk Mazowiecki, Ożarów Mazowiecki, Pomiechówek, Pułtusk oraz Nowy Dwór Mazowiecki. W sumie do samorządów trafi 12,5 mln zł dofinansowania ze środków unijnych i krajowych. Samorządy wymienią stare, nieefektywne energetycznie piece w domach mieszkańców na bardziej przyjazne dla środowiska i zdrowia. Realizacja projektów przyczyni się to do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i pyłów do atmosfery oraz poprawi stan środowiska naturalnego.

Mazowsze ma do dyspozycji ponad 8 mld zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 skierowane głównie do samorządów, przedsiębiorców, sektora naukowego i pozarządowego. Szczegółowe informacje o możliwościach pozyskania unijnego dofinansowania dostępne są na stronie www.funduszedlamazowsza.eu. Za ogłaszanie konkursów odpowiada Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych oraz Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie.