Radom 90.7 FM | Końskie i Opoczno 94 FM | Kozienice 97.9 FM
Patron dnia: św. Stanisław, biskup i męczennik              Dzisiaj Jerycho Rodzin w Parafii: Skotniki
Dziś jest: Sobota, 08 maja 2021

Mazowsze

Wojewoda Radziwiłł o podziale Mazowsza: najpierw trzeba przygotować analizy

piątek, 07 lutego 2020 15:20 / Autor: Radosław Mizera
Radosław Mizera

- Jest wiele argumentów, by się nad tym zastanowić – mówi wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł pytany o ewentualny podział Mazowsza. Wcześniej Prawo i Sprawiedliwość zapowiadało, że odpowiednia ustawa powinna być wniesiona do Sejmu po wyborach prezydenckich, czyli w drugiej połowie 2020 roku.

Wojewoda Radziwiłł, który był gościem Radia Plus Radom zapewnił, że nie toczą się w tej chwili żadne prace nad wydzieleniem Warszawy z województwa mazowieckiego. Dodał, że zgłoszona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego propozycja utworzenia nowego województwa mazowieckiego „na pewno wymaga rozważenia w szczegółach”. - Jedno jest pewne. Mazowsze nie jest jednolitą strukturą. Mamy mnóstwo problemów dotyczących Warszawy i tzw. wianuszkiem, czyli miejscowościami przylegającymi do stolicy. Tutaj różnice z resztą Mazowsza są ogromne – powiedział wojewoda Radziwiłł.

Zdaniem wojewody za nowym nowym podziałem województwa przemawia dobrze funkcjonująca struktura organizacyjna mazowieckiej Policji. - W Radomiu jest komenda wojewódzka, która swoim zasięgiem obejmuje całe Mazowsze, bez Warszawy. Jest wiele argumentów, by zastanowić się nad podziałem województwa. W chwili kiedy będziemy się to tego przygotowywali, Urząd Wojewódzki będzie jednych z tych, który dokona przygotowania analiz, by taki pomysł rozważyć. Trzeba to przygotować zanim zostaną podjęte decyzje w tej sprawie – stwierdził Konstanty Radziwiłł.

Przypomnijmy, że według propozycji PiS województwo warszawskie miałoby się składać z miasta stołecznego oraz sąsiadujących gmin i powiatów. Wcześniej Jarosław Kaczyński mówił o podzieleniu Mazowsze na województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie.